Běžecké zhodnocení 2014

Minulý rok se mi běžecky velmi vydařil. Říká se jak na Nový rok, tak po celý rok a já tohle tvrzení mohu s klidem v mém běžeckém srdci potvrdit. Zahájil jsem pátým místem na krátkém závodě Kolem Sídliště nad Lužnicí, v kategorii třetí. Jaro poté moc dobře ze začátku nevypadalo, ale začal jsem víc běhat závody JBP a výsledky byly někdy až překvapující.

Štěstí přálo, možná to není o štěstí, ale o technice, žádné zranění se letos nedostavilo. Párkrát se vždy něco na těle tvářilo, že je to namožené nebo natažené, ale vždy naštěstí planý poplach. I přes to, že jsem oproti roku 2013 naběhal dvakrát více kilometrů.

Zúčastnil jsem se celkem 24 závodů a z toho bylo bohužel jedno DNF. Jediné ultra, kterého se chci pokud možno každoročně zúčastnit je Šutr54 v Praze, ale letos jsem měl nějaké problémy a po dvou kolech radši ukončeno. Osobně beru jako DNF. Oproti předminulému roku padlo rozhodnutí, že se zaměřím na rychlost, takže všechny ultra závody byly předem vetované. Jsem mladý, musím zapracovat na rychlosti. Na nějaké dlouhotrvající pobíhání, skoro rychlostí turisty, bude času v budoucnu habaděj. Nevím proč, ale nějak mám ze všech závodů momentálně nejraději silniční maratony, takže zaměření padlo na ně a celkově jsem se zúčastnil čtyř: Mercury (který vůbec nedopadl podle představ), Bratislava (příjemně překvapila), Benešov u Semil (podobně jako Mercury jedno velké zklamání) a nakonec Florencie (podle mě nejpovedenější závod roku). Nakonec se mi čas podařilo posunout na 2:46:17, se kterým jsem velmi spokojený.

Trénink na všechny maratony byl pro mě velmi náročný. Nabíhal jsem objemy. Ve srovnání s ostatními běžci mé objemy nestojí za nic, ale jak mi jednou řekl Vítek: „Lepší běhat méně a víc kvality, než více kilometrů a nekvalitně.“ Toho se držím a zatím mi to nese ovoce.

Kromě maratonů a Šutru jsem se účastnil samých kratších závodů. Rád bych vystihl těchto pár, které se zatím staly mými stálicemi a nebo se na ně budu vracet vždy kdykoli to bude možné: 25 km kolem Hluboké nad Vltavou (skvělá rovná rychlá trať, super lidi, parádní ceny, jen mě mrzí, že letos nebudu kvůli posunutému termínu PIM), 1/2M Okolo Vlasti (prakticky DM závod organizovaný Dušanem, nikde jinde není tak pěkná atmosféra, i když letos byla oproti loňsku trochu chudší), Běh o Kolo Svaté Anny (nádherný kros uprostřed léta kde se mi letos podařilo doběhnout na čtvrtém místě jak celkově, tak i v kategorii), Velešínský půlmaraton (pro mě srdcovka kde se mi prozatím pokaždé podařilo zaběhnout osobák. Letos před Florencií hodně významný, protože mi zvedl sebevědomí a celkové třetí místo také potěšilo) a nakonec můj oblíbený závod Silvestrovský běh v Jistebnici (vloni se mi podařilo vyhrát, letos sice až čtvrtý, ale v horších podmínkách o hodně lepší čas, takže spokojenost veliká a bedna nakonec taky byla; odkaz dodám časem až napíši článek).

Za rok opět oběháno hodně bot, konečné číslo na konci roku se zastavilo na sedmi aktivně využívaných párech bot v mém botníku. Naběhal jsem 4690,9 km, což je o cca 1700 km víc než předloni. Řečí čísel:

 • Celkově naběháno – 4690,9 km

 • Průměrně za měsíc – 390,8 km

 • Závodních kilometrů – 431,1 km

Opotřebování bot:

 • Inov8 Road X-Treme 138 – 1166,9 km

 • Vivobarefoot Evo Lite M 4.0 Yellow – 981,5 km

 • Vivobarefoot Breatho – 291,6 km

 • Nike (normálně používám na chození) – 4,3 km

 • NB MT10v1 – 555,3 km

 • Vivobarefoot Evo Lite M 4.0 Blue – 1077,2 km

 • NB MR20 – 484,5 km

 • Inov8 X-Talon 212 – 14,2 km

 • Adidas Adipure Adapt M – 104,6 km

 • Naboso – 11,11 km

Přehledný graf z Dailymile, kde je vidět bezproblémový průběh roku. Za duben a květen může pracovní vytížení a za prosinec regenerace po Florencii, která zabrala více času, než jaké bylo očekávání.
Snímek obrazovky pořízený 2015-01-07 11:57:04

Graf vývoje průměrného tempa během roku ze serveru Runners.pub. Krásně se mi podařilo dostat se ze 4:50/km na 4:28/km na konci roku. Snad se mi to podaří udržet.Snímek obrazovky pořízený 2015-01-12 15:28:01

S běžeckými časy, tempy a závody maximální spokojenost. Tedy až na Mercury a Benešov, ale jak se říká, nemůže být každý den posvícení. Překvapilo mě, kolik běžeckých přátel se mi podařilo potkat a hlavně, že se mi dařilo se setkávat i s těmi z minulosti. Lidi, mám vás všechny rád, vždycky člověka tak nabijete energií, až mi to připadá, že bych měl tím množstvím prasknout. Jen díky lidem jsem s tím snad ještě nesekl.

A běžecké plány na rok 2015? Hlavně si udržet motivaci k běhu. Poslední dobou s ní hrozně bojuji. Stává se pokaždé, když se mi podaří překonat nějaký pro mě dříve neskutečný čas a chvíli si myslím, že už asi posunout nepůjde. Letos se týkalo prakticky celého prosince, naštěstí snad už tyhle stavy přešly a momentálně je chuť do tréninku zase obrovská. Co se týká časů, opět se pokusím zrychlit, takže čas na maratonu by byl hezký pod 2:40 (pod 2:42 by se také líbil), půlmaraton se pokusit stáhnout k 1:15 (pod by se líbilo více), desítku dát kolem 34 minut (opět cokoliv pod by bylo z říše snů) a 5 km za 16 by byla paráda. Objemově snad ani tolik jako letos naběhat nechci, klidně méně, hlavně chci u běhání vydržet a běhat mě musí stále bavit!