Běh kolem Hluboké 2014 – 74. ročník

10257747_295505737272740_2853997800921432791_oZávod o délce 25 km, na který jsem se dlouho dopředu těšil, ale týden před ním nevěděl, jestli budu schopný se ho zúčastnit. O víkendu před mě totiž dostala nějaká nemoc, nevím co, protože jsem neměl horečky ani kašel ani podobně, jen všechna energie byla pryč. V neděli týden před jsem nebyl schopný skoro ničeho, celou jsem jí strávil v posteli a byl rád, že se nemusím hýbat. Každý pohyb totiž dělal problémy. Léčil jsem se MMS a velkými dávkami chlorelly. Celkem to pomáhalo, tak jsem to nijak nehrotil. V úterý mi pak bylo řečeno, že mé tělo asi bojovalo s nějakou nemocí a dalo to najevo pouze ztrátou energie. Po návratu energie někdy v úterý se mi pro změnu zase spustila rýma, která přetrvala až do čtvrtka, kdy jsem se konečně trochu běžecky více protáhl, nic rychlého. Rychlejší trénink byl až v pátek a já se rozhodl, že na tu Hlubokou pojedu a minimálně jí zkusím. Ještě aby ne, když ve Zlivi bydlí babička a celé okolí znám jako své boty z dětských let.

Start
Start

Večer před závodem jsem se už jako klasicky totálně přejedl, u babičky to jde vždycky nějak samo, a šel spát celkem brzy. Stále jsem se totiž necítil moc fit a doufal jsem, že se mé pocity přes noc díky delšímu spánku zlepší. Moc se nezlepšily, ale naštěstí se ani nezhoršily. Na Hlubokou jsme dorazili s hodinovým předstihem, takže jsem se zaregistroval mezi prvními. Vůbec ta hodina navíc nevadila, počasí bylo totiž konečně po týdnu nádherné a já si sluníčka přímo užíval. Mezitím se mi ještě dařilo zdravit se známými. K mému překvapení nepřijeli žádní obávaní favoriti, jako například Serbessa. Skvadra podobná jako v Kameňáku, takže jsem věděl co mě čeká za soupeře, ale nevěděl jsem, co můžu čekat od svého těla. Strategii jsem si zvolil jednoduchou – držet se čela závodu tak dlouho, jak to půjde a pak to nějak doklepat do cíle.

První kilometr
První kilometr
3. a 4. za metou půlmaratonu
3. a 4. za metou půlmaratonu
Já za metou půlmaratonu
Já za metou půlmaratonu

K mému překvapení se opravdu startovalo v 9:30, já čekal zpoždění alespoň 20 minut. Start byl hodně prudký a trochu na lokty, protože se vybíhalo na fotbalovém stadionu, ze kterého se pokračovalo celkem úzkou bránou, která byla ještě ke všemu v zatáčce. No zábava. K mému překvapení mi mé silničky na trávě neklouzaly a já se tak mohl bez problémů držet v první pětce. Na prvním kilometru nám zahlásili něco okolo 3m20s. Věděl jsem, že je to na mě moc rychle, ale i přes to jsem se rozhodl s kluky běžet. Hrozné myslím v hlavě, věděl jsem, že nás čeká ještě 24 km a já se bál přepáleného startu, pocitově mi přišlo tempo v pohodě. Zajímalo mě, jak se to bude dál vyvíjet. Tentokrát jsem neblbnul jako v Bratislavě a snažil se běžet co nejvíce v závětří. Využíval jsem soupeře co to šlo. Před 5. km nám začal lehce odbíhat Beshir. Bylo mi to úplně jedno, měl jsem co dělat se na to nevykašlat a nezpomalit. Mezičas 17:50 mluvil za vše, zase osobák… Netrvalo to ani kilometr a vedoucí trojice se mi začala vzdalovat, lehce jsem polevil, ale prakticky neznatelně. Před 8. km mě ladně předběhl Stejskal. Myslel jsem, že se mi úplně vzdálí, ale nestalo se. Držel jsem se neustále přibližně 100 metrů za ním. Na desítce mezičas 36:30. Další osobák! Vůbec se mi tomu nechtělo věřit, myslel jsem, že mají rozbité stopky. Žádnou jinou kontrolu jsem neměl, opět závod bez hodinek. Až do cílové rovinky se pořadí neměnilo, Stejskal byl pořád pár desítek metrů přede mnou, víc než 200 metrů mi neutekl. Mezičas na 15. km byl 55:26 a na 20. km 1:14:45. Což znamená, že půlmaraton bych pod 1:20 dal. Tři kilometry před cílem jsem si všiml, že Stejskal začíná polevovat. Asi ho taky překvapil průběh centrem Hluboké, což znamená hodně nepříjemný kopec. Každopádně se mi ho podařilo stáhnout na desítky metrů. Řekl jsem si, že to zkusím a tak kilometr před cílem ze sebe začal mačkat všechny zbytky energie. Na jeho úroveň jsem se dostal až u fotbalového hřiště, které se ještě muselo po celém obvodu obíhat. V předposlední zatáčce mi málem došel morál, ale hrábnul jsem do rezerv, které tam už nebyly a za poslední zatáčkou vystartoval co to šlo. Povedlo se, byl jsem v cíli o JEDNU vteřinu dřív na 4. místě! Třetí místo v kategorii M39 a cílový čas 1:34:04. Sprostá slova padla, když jsem probíhal kolem, ale je to závod a tady šlo o dobré umístění. Závěr mi dal tak zabrat, že jsem těsně za cílovou rovinkou uklouzl a pak nějakou dobu ležel na zemi a rozdýchával to. Navíc mě bolelo rameno, nevím z čeho, ale asi půjde o špatné držení rukou při běhu, na nápravě se pracuje.

Velký finish!
Velký finish!

Jednotlivé časy pětek: 17:50, 18:40, 18:59, 19:16 a 19:19. Takže ani to zpomalování nebylo moc hrozné. Nakonec jsem za ten závěrečný sprint rád, díky té sekundě jsem dostal o hodně lepší výhru. Závod totiž sponzoroval KOH-I-NOR a finanční výhry nebyly špatné. Přiznám se, že čtvrté místo hodilo dva tisíce.Beh Hluboka 20.4 (69)

Nakonec se závodem maximální spokojenost. Sice jsem se díky němu druhý den necítil na Běh okolo Harrachovky v Táboře, ale aspoň jsem se na něm byl podívat jako divák, což bylo také moc pěkné. Možná by se běžet dalo, ale bál jsem se, že bych organismus tak vyždímal, že by zase na další týden nebo dva bojoval s nějakými nemocemi a to nemám zapotřebí, potřebuji se zas konečně dostat do normálního stavu a tréninku. Pokud mi to vyjde, určitě se za rok na Hlubokou vrátím a doufám, že v o hodně lepší formě.

Video ze závodu: https://www.youtube.com/watch?v=lHNcVHcrsvo&feature=youtu.be

Výsledky: Hluboká nad vltavou 20.4.2014