GP Kamenného Újezdu 2014 – 15 km

Tento rok jsem se více rozhodl zaměřit na závody z Jihočeského běžeckého poháru a mezi ty Velká cena Kamenného Újezdu již několik let patří. Krásně se mi tento závod hodil v přípravě na Bratislavu jako test rychlosti. Chtěl jsem půlmaraton, ale žádný se v okolí, kam bych byl ochotný dojet, nekonal a tak muselo 15 km stačit.

Trasa - 209 m up a 209 m down
Trasa – 209 m up a 209 m down

Jako už klasicky jsem si dal týden před závodem volnější. Sice mi odpočinek malinko narušil úterní 25 km dlouhý narozeninový běh, ale jinak pohoda. Jsem také vyznavačem, že na narozeniny člověk musí uběhnout stejně jako slaví. Středeční zkouška závodního tempa po narozeninách dopadla na výbornou, nohy připravené. Dokonce jsem vynechal jak intervalové cvičení v týdnu, tak volejbal. Abych se náhodou neunavil.

Na startu - 19 já, 50 budoucí 2. místo a číslem 42 budoucí vítěz
Na startu – 19 já, 50 budoucí 2. místo a s číslem 42 budoucí vítěz

Celý týden před závodem bylo nádherně, ale to bych nesměl o víkendu běžet, aby počasí i nadále vydrželo. Teplotní pád o deset stupňů byl více než znát, o větru radši ani nemluvit. Plánoval jsem si předtím, že se hodně hecnu a mohla by z toho zase být bedna jako na Silvestra . Poslední 15 km GP vyhrál totiž Michal Háša v čase 55:54 a na ten jsem si věřil. Dobře, chtěl jsem 55 minut. Jenže podmínky tomu moc nepřály, silný nárazový vítr v první polovině trati a k tomu déšť se na výkonu určitě podepsaly. Ale jelikož bylo ráno dost času, projel jsem si autem celou trasu. Pěkně drsná! Samé prudké kopečky, no zlatá Jistebnice proti tomu.

Dobíhání před 11. kilometrem
Dobíhání před 11. kilometrem

Před závodem jsem potkal pár známých z jiných závodů, pokecal s nimi, všichni stejné lži jako ve škole před písemkou, že jim to moc neběhá a budou rádi za čas pod hodinu. Že já jim věřil! Háša do poslední chvíle ani nevěděl jestli vůbec poběží a Jansu, rivala z Jistebnice, jsem bohužel nepotkal.

Cílová rovinka
Cílová rovinka

Start se posunul jen o čtvrt hodiny, závodu se letos zúčastnil rekordní počet běžců – 144. Jako naschvál bylo úplně nejhorší počasí za celou dobu. K mému překvapení se vyrazilo ostřeji, než jsem si plánoval. Už po prvním kilometru mi bylo jasné, že tempo 3:40/km by v tomto závodě bylo na nic. Běželo se pod 3:30/km. Čelní skupinka se mi začala vzdalovat těsně před 5. kilometrem. Můj čas tam 18:38. Prostě mi tam docházel dech a v některých stoupáních tempo klesalo až někam ke 4:00/km. Někde na šestém kilometru mě dokonce předběhl Jaromír Habara, v tu chvíli jsem myslel, že jsem na sedmé pozici. Háša byl několik set metrů přede mnou. Po šestém kilometru navíc přišel nejtěžší úsek závodu, kde se díky protivětru nedalo skoro ani dýchat. Ale jak už to bývá, za otočkou jsem chytil druhý dech a stíhání Habary mohlo začít. Během necelého kilometru se mi podařilo stáhnout Hášu, pozice k dobru, a Habara už se zase pomalu přibližoval. Vítr do zad trochu pomáhal, ale moc jasně jsem cítil, že mě v první polovině vyšťavil víc, než jsem čekal. Doběhnout Habaru se mi podařilo až za desátým kilometrem, kde jsem probíhal v čase 38:07. Na jedenáctém kilometru už byl Habara za mnou a já se mu začal vzdalovat. Na chvíli se povedlo, ale v prudkém stoupání tři kilometry před cílem se na mě dotáhl a chvilku běžel i po mém boku. Nechtěl jsem mu to dát zadarmo a tak přišlo nahoře za kopcem kousnutí a opět jsem mu utekl, tentokrát nadobro. Jenže co se nestalo, dva kilometry před cílem mě předběhl Stejskal. Jako by se nechumelilo! Navíc jsem si všiml, že se na mě kilometr před cílem začal dotahovat Jan Flašar. Ale to už neměl šanci, poslední kilometr jsem dal na krev za 3 minuty 24 sekund, pohlídal si vzdálenost cca 150 metrů před Flašarem a s potěšením proběhl cílem, kde mi nahlásili čas 56:30. Sedmé místo dobré, to jsem si v tu chvíli myslel.

Zepředu - 6., 7., a 8. místo
Zepředu – 6., 7., a 8. místo

Dal jsem se lehce do kupy, protáhl nohy, snědl několik velkých kusů perníku a šel se podívat, jestli má cenu zůstávat na vyhlášení. Mělo, celou dobu jsem se mýlil a mé konečné umístění bylo 6. místo a třetí v kategorii M39. Taková nečekaná zjištění se mi vždycky nejvíc líbí. Tak jsme necelou hodinku počkali na zpracování výsledků a konečně bylo vyhlášení. Za to dávám organizátorům jedinou nedostatečnou z celé organizace závodu. Podle mě to shodilo celý závod. Nic tak chaotického jsem už dlouho nezažil. Že byly předávány diplomy uprostřed chumlu ostatních závodníků, nebylo poznat kdo je vyhlašován a kdo divák, kvůli dešti, bych ještě zkousnul, ale hlavně se mi nelíbilo divné vyhlášení kategorií. Organizátoři nejdřív vyhlásili prvních 5 mužů z celkového pořadí, pak první tři ženy, následovaly ostatní kategorie po prvním a druhém místě a až nakonec třetí místa ze všech kategorií! Co to jako mělo být?! Když už jsem se umístil třetí v kategorii, tak bych rád měl fotku s dalšími z mé kategorie. Přiznám se, že mě to hodně zklamalo. Když už se vyhlašuje na závodě a jsou na něm kategorie, tak pro příště doporučuji organizátorům se těch kategorií držet.

Datluji výsledek na DailyMile
Datluji výsledek na DailyMile

 

Vyhlašování podivné, ale z diplomu radost!
Vyhlašování podivné, ale z diplomu radost!

Jinak jsem ale se závodem celkově spokojený. Výsledek podle mě v těch povětrnostních podmínkách z mé strany lepší být nemohl, v plánu bylo sice 55 minut, ale počasí člověk prostě neovlivní. Za osobákem jsem zaostal jen o 3 vteřiny a za vítězem Janem Hronem o 2 minuty a 6 vteřin. Navíc jsem si pohlídal všechny, které jsem chtěl. Vzdálenost 15 km se v Kamenném Újezdě běhá ob rok, když mi to příště vyjde, rád si tento závod znovu zaběhnu.

První list výsledků
První list výsledků