Kniha a film: Martina Sáblíková – Sama proti času

IMG_2426

Jakmile se ke mně dostaly informace, že vyjde kniha o Martině Sáblíkové, věděl jsem, že jí musím mít. Kniha samotná je rozdělena do 15 kapitol, spíš 14, poslední je totiž jenom epilog autorky. Nejdříve mě řazení knihy překvapilo, přeci jenom člověk není v životopisech zvyklý, že každá kapitola začíná předmluvou a osobními pocity a názory samotné autorky, ale po chvilce mi to ani nepřišlo a tento prvek v knize i uvítal. I ty osobní pocity řekly o Martině víc, než by člověk vyčetl pouze ze samotného textu.

Martina je pro mě velká inspirace a jsem její veliký fanoušek. Paradox je, že po vydání knihy jsem jsem opět jako vždy s koupí otálel a do toho knihkupectví prostě nezašel. Nakonec ke koupi z mé strany nedošlo, knihu jsem dostal k Vánocům od dnes už bývalé přítelkyně. Jednou mě viděla v obchodě, jak si knihu prohlížím a přitom jsem asi jako obvykle pěl superlativy na Martinu, její trénink a odhodlání a možná zaznělo i něco o tom, že mám v plánu si knihu v příštích měsících koupit. Jednoznačně říkám, že tyto Vánoce se jednalo o nejlepší dárek.

Začnu tím, co se v knize případný čtenář určitě nedočte. Není tam nic podrobnějšího o skladbě jejího tréninku či nějak podrobněji o vybavení. Ani voyaer si nepřijde na své. Nic bližšího o Martině intimním životě a nebo o jejích vztazích čtenář nezjistí. Je to prostě její TABU a hotovo.

Zato o zbytku je napsáno více než dost. Kniha je chronologicky řazena od dětství až do dnešních dnů. Nechybí kapitoly zabývající se vztahy s lidmi, kteří se vyskytují v jejím okolí. Od trenéra Nováka, přes členy Novis teamu až k jednotlivým členům rodiny. Kapitoly o dětství mě dostaly, hlavně ta o jejím začátku s rychlobruslením. Ono se řekne začít se sportem, vždyť to není nic těžkého, ale u Martiny a jejího bratra Milana bylo vše jinak. Po několika trénincích si s nimi jejich máma Eva sedla doma a řekla jim, že jestli do rychlobruslení chtějí jít, musí ho dělat naplno a neskončit kvůli nějaké prkotině. Jinak, že by museli oba dva všechno vrátit. Podle mě je to až neuvěřitelné, uzavřít takovou dohodu s malými dětmi. Popravdě maminku Evu obdivuji, že do takového rizika šla a snad ještě více obdivuji Martinu, že se na to nevykašlala. Přeci jenom puberta dělá svoje a člověk neví co se mu vyvrbí v hlavě.

Velmi mě v knize také překvapila pasáž, ve které se píše o tom, že české rychlobruslení by bez Martiny jenom těžko vypadalo tak jak dnes vypadá. Ona totiž do tohoto sportu dává šíleně moc nazpět. Jak energie a času, tak i financí. Bez Martiny by možná žádné rychlobruslení nebylo, nebo by nemělo moc vlídnou budoucnost. Trochu mě překvapuje, že se o tom obecně mezi lidmi neví. Přijde mi dost smutné, že všichni Češi jsou na ní hrdí, znají jí a všude se s ní chlubí jako s národním pokladem, ale o stavbě haly nebo nějaké větší podpory ze strany státu není řeč. Dobře, možná do zákulisí nevidím a ta podpora je dnes už dost velká, ale jedná se o můj vlastní názor. V zahraničí Martina hájí na závodech barvy České republiky, ale vlastně jde o její soukromou podnikatelskou aktivitu. Na vrchol se vypracovala prakticky bez podpory našeho státu, který v minulosti a vlastně i dnes na rychlobruslení kouká skrz prsty. Kdyby najednou začala jezdit sama za sebe nebo za jiný stát, který by jí nabídl neodmítnutelné podmínky, všichni by se asi hodně divili…

To byl ovšem jen nástin, přímo zlomek toho, co v knize je. Obsahově je kniha velmi vydatná. Věřte mi, když říkám, že koupě litovat nebudete. Mě osobně, jako běžce, kniha hodně inspirovala, hlavně samotná Martina a její přístup k tréninku. Až knihu dočtete, rozhodně doporučuji shlédnout i stejně pojmenovaný film: Martina Sáblíková – Sama proti času (2013). Dohromady se tato dvě dílka skvěle doplňují. Je skvělé se do zázemí a i soukromí Martiny podívat i s kamerou a ne pouze na fotkách. Osobně jsem se byl na film podívat v táborském kině Svět na předpremiéře. Film se promítal pouze v několika městech v České republice, přibližně měsíc před zahájením olympiády. Večer po zahájení olympiády byl film promítán na ČT4 Sport. V kině před spuštěním filmu byl přítomen i jeden z kameramanů/střihačů filmu. Ten říkal, že natáčení bylo jak časově, tak i psychicky dost náročné, protože Martina si štáb dlouho nechtěla moc pustit k tělu a nebo se o něj vůbec nezajímala, hlavní byl pro ní jen a pouze její vlastní časový rozvrh. Byla pronesena i taková perlička, která původně měla zaznít i ve filmu, ale nezazněla, že v Holandsku, rychlobruslařské velmoci, je přibližně 40 000 rychlobruslařů a v České republice přibližně 40…