Runstar

Výstřižek

V mém posledním příspěvku, který patřil běžeckému software, jsem porovnával tři aplikace na běhání – Runkeeper, Sports Tracker a Endomondo.  Z těchto tří vyhrálo po dlouhém vybírání Endomondo, kteréžto jsem ke vší spokojenosti používal až donedávna. Tedy déle než rok. Jenže mě pomalu přestalo bavit neustále zapisovat tréninky na Dailymile ručně a celou dobu jsem sháněl aplikaci, která výše popsaný automatický upload bude mít v sobě. Dlouhou dobu bez úspěchu… ale pak se poštěstilo. Objevil jsem aplikaci Runstar, která má v placené verzi k dispozici automatický upload na Dailymile. Štěstí bylo dvojnásobné, na marketu byla zrovna v akci za pár centů, hned byla v mobilu a začal jsem testovat.

Samotná aplikace je naprosto jednoduchá. Po jejím zapnutí se zobrazí obrazovka se čtyřmi hlavními volbami – Free run (tedy volný běh), Distance run (dopředu zvolená vzdálenost, která se má uběhnout), Time run (místo vzdálenosti se volí čas) a Treadmil run (běh na běžeckém páse). Ve spodní části obrazovky je také k dispozici vstup do historie a k nastavení měsíčních cílů. Ty mohou být jak na vzdálenost, tak na celkový čas. Celá aplikace je v angličtině, což ale podle mě nikomu vadit nemůže, je opravdu triviální a dobře graficky zpracovaná.

Historie je naprosto jednoduchá. Je v ní na první pohled vidět uběhnutá vzdálenost tento měsíc, ta se dá jednoduše přepnout na roční nebo celkovou, po dobu nainstalování aplikace. Pod tímto přehledem jsou k dispozici jednotlivé měsíce, které se dají rozkliknout a zobrazit podrobněji samotné tréninkové jednotky. Při jejich prohlížení je vidět celkový čas, celková vzdálenost, průměrné tempo, jednoduchý graf ohledně rychlosti a převýšení a po rozkliknutí mapa. Detaily ohledně počasí, času jednotlivých kilometrů, hydrataci, kalorií apod. zde člověk k dispozici nenajde. V tom Endomondo jednoznačně vede. Navíc Runstar nemá vlastní stránky s rozšířenými funkcemi jako Endomondo, uživatel se musí spokojit s mobilní aplikací a trochu rozšířenými daty na Dailymile, pokud má tedy účet.

Zajímavé je samotné měření vzdálenosti. Rovnou řeknu, že aplikace Runstar mi všechny běhy změřila kratší než Endomondo. S tím se ruku v ruce veze průměrné tempo, které s Runstar mám vždy pomalejší, někdy až o čtvrt minuty na kilometr.

Pár příkladů z měření pro srovnání:

  1.  E – 16,01 km; R – 15,57

  2.  E – 5,16 km; R – 4,93 km

  3.  E – 23,86 km; R – 23 km

  4. E – 6,72 km; R – 6,64 km

  5. E – 16,15 km; R – 15,43 km

  6. E – 10,89 km; R – 10,38 km

  7. E – 29,67 km; R – 28,85 km

Z přehledu lze krásně vyčíst, že na kratších tratích je rozdíl okolo 0,25 km, ale u delších se vzdálenost může lišit až o 1 kilometr. To už tak zanedbatelná vzdálenost není a s průměrným tempem dokáže udělat hodně. Každé měření dopadlo stejně, v žádném se Runstar nerovnal nebo nebyl méně. Z toho usuzuji, že zkrátí vždy. Osobně mi to ani moc nevadí, alespoň mám větší motivaci.

Aplikace má dvě pozitiva, jinak převažují negativa. Pozitiva – maximální jednoduchost a automatický upload na Dailymile. Negativa – přesnost měření (?), málo údajů v historii, nezobrazuje čas na jednotlivé kilometry, angličtina (pro někoho odrazující), bez vlastních webových stránek s možností více funkcí na internetu.

I přes všechna negativa aplikace určitě špatná není. Sám jí budu i nadále využívat. Automatický upload na Dailymile je totiž šíleně návykový. Simultánně mi v mobilu ale vždy poběží i Endomondo.

anketa ohledně formátování ještě neskončila, takže stále do bloku jako vždy.