Eddy

Přestalo mě to bavit. Tedy ne, že by mě to nebavilo, ale běhat s někým je vždy zábavnější. A přesně z toho důvodu jsem si pořídil psa. Ne jenom z tohoto důvodu, ale byl to jeden z mnoha. Psa jsem totiž chtěl už dlouho, brzy to bude 10 let. Jenže kvůli dojíždění na školy a podobně jsem si ho prostě pořídit nemohl. Až teď nastala možnost si psa pořídit.

Na cestě domů
Na cestě domů

Výběr byl složitý. Původně jsem chtěl nějakého ovčáka, buď Border kolii a nebo Australského ovčáka. Hlavně kvůli běhu. Jenže pak jsem si uvědomil, že se nechci vzdát cestování a psa bych rád bral s sebou. U větších plemen je jediná možnost, cestování v zavazadlovém prostoru letadla, což je pro psy velmi stresující situace. Takže výběr se zaměřil na měnší až střední plemena, protože do 9 kg může být pes s majitelem v kabině letadla v přenosné tašce. A jelikož jedním z hlavních kritérií byla dlouhá výdrž, kvůli běhání, volba padla jasně mezi teriéry. Po dlouhém vybírání zvítězilo plemeno Border teriérů.

Pro psa jsem si jel až do obce Skřivany, z Hradce Králové směrem na Prahu. Mezi psíky byl Eddy největší, původně měl jít údajně na uchovnění na Slovensko, ale nějak z toho sešlo a tak se na poslední chvíli uvolnil. Zbytek štěňat byl totiž zamluvený. Byl naprosto úžasný, inteligentní hned od pohledu a na první setkání jsme si sedli. Na první pohled se mi zalíbil, takže situace byla jasná a vzal jsem si ho.

Byl malinký
Byl malinký

Border teriéři jsou inteligentní psi, kteří s trochu pevnější rukou mohou být skvěle vycvičeni. V dospělosti mají přibližně 25 – 30 cm v kohoutku a váží 7 – 9 kg. Hlavně jsou vytrvalí, pro běh tedy ideální.

Jednu věc jsem ale podcenil. Nikoho jsem si s sebou pro převzetí štěněte nevzal a to byla chyba. Nešlo ani tak o cestu zpátky, tu Eddy celou prospal. Šlo o zjištění, jestli pejsek nemá nějaké vady. Jako laik jsem nevěděl na co si dát pozor. Za dva dny u veterinářky mi všechny sděleny byly. Pejsek má výrazný podkus a nesestouplá varlátka, dokonce má prý jenom jedno. Jedná se o vady, pro které nemůže být uchovněn. Nesestouplá varlátka se dají ještě přehlédnout, ale podkus ne. Obojí jsou dědičné vady. Dost mě to naštvalo, lhát nebudu. Jako laika mě nenapadlo prohlédnout zuby a šourek. Pro svou obhajobu musím ale dodat, že na tyto vady by měli chovatelé upozornit a podle toho upravit i cenu štěněte. Varlátko možná ještě sestoupí, ale změna podkusu je prakticky bez šance. Veterinářky zjištění vysvětlilo, proč Eddy neodjel jako chovný na Slovensko. S chovateli se snažím komunikovat, ale zatím to moc nevypadá.

Mé doporučení: Při přebírání štěněte se zaměřte na správný skus zubů a na přítomnost varlátek v šourku. Pokud nejsou ještě sestouplá, nevěřte moc řečem chovatelů, že časem sestoupí. Pak už může člověk pouze doufat, ale šance je malá.

S novým postrojem
S novým postrojem

Eddy je ovšem skvělý pesan a zbavovat se ho nebudu. Takové věci v povaze nemám. Budu jenom doufat, že varlátko sestoupí a operaci se vyhneme. Jinak podkus nějak Eddymu k životu nevadí a bude spokojený i s ním. U lidí je například naprosto běžný. Jsem rád, že Eddyho mám. Je inteligentí. Už pochopil kam v naší smečce patří, ví koho má poslouchat a také zjistil, že na záchod se chodí ven. Čas od času ještě loužičku uvnitř udělá, ale to je jen po velmi dlouhé době. Například, když jsem maloval nebo škrábal stěny, tak jsem na něj čas od času zapomněl a to je pak těžké. Už umí povel sedni, chápe čekej, i když mu čekání příliš nevoní, a další povely se časem naučí.

Tak si mě tedy vyfoť, no...
Tak si mě tedy vyfoť, no…

Počkám několik měsíců než vyroste a pak začne běhat se mnou. Štěňata by se delších a namáhavějších pohybových aktivit účastnit neměla kvůli kloubům a páteři. Ale mě čekání nevadí. Vím, že Eddy bude naprosto skvělý parťák pro běh a také vím, že ho bude běhání se mnou bavit. Určitě budeme i cestovat, bude z něj pes cestovatel.