S odstupem o Austrálii

Od mého návratu z Austrálie uběhly téměř tři týdny, což mi přijde jako dost dlouhá doba abych bez nějakých emocí svůj pobyt v Austrálii zhodnotil.

Přiznám, že s čím dál větším odstupem mi ten život tam dole už nepřijde tak moc hrozný, ale to prostě dělá ten čas. Moc dobře vím, jak tam život na studentské vízum vypadá a určitě se nejedná o zkušenost, kterou bych chtěl opakovat. Tím ovšem nechci od podobného pobytu nikoho odradit, něco podobného by měl vyzkoušet každý. Já osobně za ten půlrok získal rozhled a názory, které bych v ČR možná získával několik let, ne-li déle.

Jednu věc určitě nedoporučím – Sydney. Austrálie sama o sobě je v pořádku, klidně tam jeďte. Jen se nenechte přemluvit v agentuře, že Sydney je to nejlepší město. Každé menší město je lepší. V Sydney je totiž dost zničený trh práce díky Asiatům. Osobně proti nim nic nemám, ale co se týká práce, jsou jako Poláci v Anglii. Nikdo jiný totiž není ochotný pracovat za poloviční minimální mzdu. A co se týká nákladů na život, od kamarádů, kteří přijeli do Sydney podruhé po několika letech vím, že je to čím dál horší. Za posledních několik let se životní náklady zvýšili v Sydney o třetinu až polovinu a platy zůstaly stejné, někde i nižší. A stále se vše pomalu zhoršuje. To je jen tak pro představu. Menší města jsou prý podle Australanů lepší a nemají takové problémy.

Věřte mi jedno, život v zahraničí není žádné peříčko. Většina lidí si myslí, jak se lidé v jiných zemích mají dobře, ale tak to není. Dají se tam vydělat zajímavé peníze, o tom žádná, ale za jakých podmínek. Jako student v Austrálii prakticky člověk nemá šanci dostat jinou práci než na Casual, ale o tom jsem se již rozepisoval v předchozích reportech. Peníze opravdu nejsou vše, alespoň pro mě ne, abych tam zůstal delší čas. Na zkušenou ano, ale žít tam ne.

Austrálie je dobrá země, ale pro zkušenost v zahraničí a zlepšení angličtiny se najdou určitě lepší a levnější. V Evropě třeba Malta, Anglie nebo Irsko. Nový Zéland nebo Kanada, když chce člověk někam dál. Pokud já někdy příště pojedu na delší dobu do zahraničí, bude to nejpravděpodobněji do Kanady.