AUS – 2. a 3. den

Druhý den začal tak nějak všelijak. Asi se na mně podepsala únava z letu a já vstal až v deset dopoledne. Nějak extrémně mi to nevadilo, protože vím, že si to spaní musím užívat dokud to jde. Od pondělí budu zase muset každý týden od pondělí do čtvrtka vstávat na osmou do školy, nebo půl devátou, teď nevím. Každopádně po rychlé snídani ze sušenek a jablka opět směr město.

Dnes v plánu založení bankovního účtu a pak obíhání bytů. Banku jsem navštívil už včera, ale bohužel nebyla v bance přítomná mnou požadovaná úřednice, jediná Češka pracující v Sydney jako bankovní úřednice. Dnes se poštěstilo, hned po vstupu do banky jsem si říkal, že jedna pracovnice za okýnkem má české rysy, a já se opravdu trefil. Ani nevím jak jsem to poznal. Založení studentského účtu bylo pak už otázkou příjemné půlhodiny, po kterou jsem si prakticky celou povídal s Hanou a čas od času podal požadované dokumenty jejímu kolegovi. Hana už je v Sydney 8 let, a to původně také přijela jen na několik měsíců…

Pak jsem měl ještě fůru času před prohlídkou prvního bytu, takže jsem se rozhodl si má potencionální budoucí bydliště předem prohlédnout. První se nachází na ulici Hay Street číslo 92. Už na první pohled se mi okolí nelíbilo, rušná ulice v čínské čtvrti (ti Číňané by nevadili) a navíc i ošklivý bytový dům. Druhý dům byl také bytový, na rušné křižovatce, teď nevím kde, a sice moderně vypadající, ale okolí opět dost rušné. A třetí nabídka byl rodinný domek kousek od rybího trhu v docela klidné ulici. Hned se mi zalíbil, ale plané naděje jsem si nedělal, protože prohlídka byla naplánovaná až na 8:00pm.

U prvního bytu se potvrdil jeho zevnějšek. Za $120 týdně spát v pokoji na palandě se třemi dalšími lidmi a bez pořádného stolu se mi opravdu nechtělo. Plus k tomu ty pokoje pro čtyři tam byli asi 3 a s tolika lidmi sdílet kuchyni a koupelnu by bylo peklo. Takže jsem odmítl. Druhý dům sice vypadal moderně, ale v inzerátu stálo, že postel je v hlavní místnosti, takže jsem díky tomu, okolí a také ceně $125/týden napsal předem, že se nedostavím. Jako důvod jsem si ovšem vymyslel něco jiného.

Prostě jsem vše vsadil na poslední kartu. Na ten pěkně vypadající rodinný domek na Harris Street v Pyrmontu. V 8:00pm jsem zaťukal na domovní dveře, otevřel mi nějaký mladý asiat a vůbec netušil co tam chci. Super! Takže začala hodně zajímavá komunikace, ze které vyplynulo, že jsem se musel snažil zavolat domácímu, to mi nějak nešlo kvůli blbnoucímu mobilu (měl jsem novou SIM ve starém Samsungu, který s ní odmítá spolupracovat) a potom to, že mi klučina ukázal rychle vnitřek domu a já šel hezky čekat před dům. Naštěstí tam stojí starý gauč, takže pohodlí. Po prohození SIMkarty do mého HTC už jsem se klukovi dovolal (dokonce i předtím z neznámého důvodu nefungující GPS už zase funguje) a za pár minut přisvištěl na kole. Opět mi vše ukázal, já mu hned řekl, že to beru, a pak začala sranda největší. Vysvětlení způsobu placení, mezitím on odmítl mobilem dalšího tutového zájemce (mám štěstí), a domluvení stěhování. Po třičtvrtě hodině, kdy jsme museli dost často používat papír, chyba byla na mé straně, hlavně v mé výslovnosti než slovní zásobě, jsme byli konečně oba dva naprosto spokojení a vše jsem věděl. V sobotu ráno se stěhuji a po obědě se jde nakoupit povlečení. Jinak, budu bydlet v rodinném domku, celkem nás tam bude bydlet 5, já budu v místnosti pro tři. Dům má velkou koupelnu, společenskou místnost, velkou kuchyni, balkon (v pokoji), zahradu, předzahrádku (třeba bude kolo…), a vybaven všemi spotřebiči a Wi-Fi. Za $120 AUD týdně je to podle mě dobré.

Zdejší SIM jsem si koupil už včera, jen na to má paměť při psaní nějak zapomněla. Za $30 AUD karta se stejně vysokým kreditem. Operátor YES Optus. Volání v síti a sms zdarma + 30 mb na internet. Ty sms jsou možná zdarma do všech sítí, ale nějak si nejsem jistý. Zařízení chtělo 10 minut trpělivosti s pofidérní komunikací a za další půlhodinku byla SIM aktivovaná.

Na druhý den to vůbec není špatné. Prakticky vše, až na práci, zařízené – pojištění, pracovní číslo, vlastní bydlení, místní SIM, bankovní účet, i město jsem trochu poznal, našel si skvělou venkovní posilovnu, místo na běhání mám… Dokonce školu se mi konečně podařilo najít. Ti šmejdi se přestěhovali z původního umístění a mě trvalo půl dne, než jsem našel ve městě nezaheslovanou Wi-Fi a mohl si najít jejich novou adresu. Tentokrát Google zklamal, ten mi nabízel starou adresu. Přestěhovali se do budovy naproti přes ulici od domu, kde sídlí AustraliaOnline. Jo a do školy to budu mít ze svého bydliště necelých dvacet minut pohodové chůze. Cestou budu chodit kolem ponorky a lodě australského námořnictva. Bezpečnost zaručena!

Třetí den kompletně volno, tak jen návštěva AustralieOnline, kde jsem byl chvíli na internetu a pak už jen procházení po městě a poslání pár pohledů. Zdejší parky mě fascinují, jsou úžasné. V jednom se mi podařilo objevit i šachový koutek. Kolem pobřeží skvělé místo na běhání, dokonce tam mají zákaz cyklisté, bruslaři, psi a lidé s míči. Pro mě je tohle město prostě ráj. Proč jsem sem nepřijel už dřív?

Jestli tento týden najdu i práci (na což další tři týdny vůbec nespěchám), tak se asi zblázním radostí…