Hodinovka v českých Budějovicích 23. 5. 2012

Napíši to rovnou, mnou předpokládaný cíl z předchozího článku jsem splnil. Podařilo se mi za hodinu na 400 m dlouhém atletickém ovále zaběhnout přes 35 kol, tedy přesně 14 048 m.

Počasí běhu vůbec nepřálo, jelikož byl start naplánovaný až na odpoledne, téměř podvečer. Během odpoledne se obloha zatáhla a pršelo, až to chvilku vypadalo nadějně. Jenže si s námi příroda opět jen pohrála a vedro se dobrou hodinu před startem vrátilo. Teplota se ve stínu ustálila na cca 26°C ve stínu a oblaky odtáhly pryč, bylo hezky jasno a slunce nemilosrdně pražilo. Podmínky tedy nic moc. Fronta na prezentaci moc dlouhá nebyla a za chvíli jsem startovní číslo 7 měl v ruce. Převlékl jsem se a nazul opět pětiprsťáky. Lidé na mě zase více koukali, ale bylo to v dobrém. Baví mě být takováhle atrakce.

Několik kol po startu

Start proběhl v 17:20 za hlasitého výkřiku „Start!“ (startovní pistole k dispozici byla, ale asi s ní něco bylo) a jedenapadesát běžců se dalo do pohybu.

Ze začátku se mi zalíbilo tempo jednoho běžce, ale když mi po kilometru došlo, že běží tempem 4:10/km tak jsem radši zpomalil. Na mou plánovanou vzdálenost mi stačilo lehčí tempo. Po zvolnění jsem radši vypnul mozek a roboticky běžel a běžel jeden okruh za druhým. Čtvrt hodiny po startu jsem se prvně napil svého připraveného ionťáku od Nutrendu, který vyfasovali všichni v cíli PIMu. Napil jsem se ho jenom jednou a pak odhodil, protože potlačování pocitů na zvracení jsem opravdu nechtěl opakovat. Po 17 uběhnutých oválech na mě přišla velká krize. Nohy ztěžkly a hůře se mi dýchalo, takže přišlo další neplánované zpomalení pár sekund na km. Naštěstí se mi po dalším občerstvení a polití, tentokráte vodou, udělalo lépe a já se mohl vrátit do tempa, to bylo ale až asi po 10 minutách. Další průběh závodu byl opět jednotvárný, neustále jsem někoho předbíhal a čas od času někdo předběhl mě. Deset minut před cílem mi stále zbývalo dobré 4 a kus kola do plánované vzdálenosti, tak jsem ještě zrychlil. Poslední kola mi přišlo, že běžím hrozně rychle, ale zato každý těžce vydřený krok zatraceně bolel. Dvacet sekund do konce mi stále zbývala dobrá polovina rovinky před startem na ovále, tak jsem musel pořádně máknou. Nakonec se mi podařilo uběhnout ještě navíc 48 m v posledních sekundách.

Spokojenost po závodu

Po ukončení jsem se dobelhal na kraj dráhy, svalil se na trávu a měl pocity na umření. Naštěstí po pár minutách přešly a dostavila se euforie. Nikdy bych neřekl, že může být hodinovka tak těžká… Pak se ke mě dostal rozhodčí měřící naběhlé metry v posledním kole, koukl kde stojím, jak je to tak daleko od běžce přede mnou a řekl + 48 m. Laserové měření jak má být! Tímto nemyslím nic špatného a vůbec mi to nevadilo, jen mě to pobavilo. Ono to přesné bylo, vždyť na ovále jsou značky vzdálenosti.

Výsledná vzdálenost 14 048 m, průměrné tempo 4:16/km a skončil jsem na 14. místě. Chvíli jsem doufal, že budu do desátého, ale nakonec se bohužel nepovedlo. I tak spokojenost. Závodu se zúčastnilo 42 mužů, z toho jeden nedokončil, a 9 žen, mezi nimiž byla jen jedna lepší než já a to o více než kolo! Tímto gratuluji a smekám. Gratuluji také i ostatním doběhnuvším.

Celkové výsledky zde: http://a4dvory.cz/index.php/vysledky/2012-2

Mé průběžně zapisované časy

Během závodu mi počtáře dělala mami. K tomu mě ještě stíhala fotit, čas od času podávat pití a hlásit průběžné časy a počet uběhlých kol. Zapomněl jsem jí za to poděkovat, tak jí děkuji dodatečně tady. Děkuji dodatečně za podporu!

Lehoučký výklus po závodu

Pár minut před startem bylo veliké nečekané překvapení. Svému spoluběžci z oddílu AK Kroměříž přijel dělat počtáře kol bývalý závodník Českých Budějovic Jan Kreisinger. Náš letošní olympijský reprezentant v maratonu, který na PIMu jako jediný Čech zaběhl limit na OH. A to bych nebyl já, abych nevyužil situace. Po závodě jsem požádal o fotku a bylo mi vyhověno. Pan Kreisinger byl velmi příjemný, bylo vidět, že si na větší zájem lidí zvyká velmi dobře.

Památeční fotka s Janem Kreisingerem