Volkswagen Maraton Praha 2012

Logo PIM

Stále ještě plný dojmů, takže hezky ven s nimi…

Sport Expo 11. 5. 2012

Nedá mi to a musím začít s výstavou Sport Expo, na kterou se muselo kvůli vyzvednutí startovních čísel. Což mě, abych se přiznal, hodně naštvalo. Jako by nestačilo jet do Prahy na samotný nedělní závod, musí se tam jet dvakrát. V zahraničí je většinou vyzvednutí startovních čísel v den závodu možné, jen na PIMu stále ne. Za to má ode mě jeden z mála minusových bodů.

Do Prahy jsem se svezl se známou a hodinu před otvíračkou už se vyhříval na lavičce uvnitř areálu výstaviště, čekalo se na otevření. Hned na desátou jsme vtrhli dovnitř a všicí hned k registracím. Vyzvednutí čísel zorganizováno skvěle a vydání batohů taktéž. Konečně s batohem na zádech, kam putovaly všechny věci, jsem se rozhodl si expo v klidu projít. V prostřední hale mě nejvíc zaujala možnost vyšetření srdce, tak jsem byl hned zapsaný na čekačce za půl hodiny. Zbylá půlhodina patřila bezcílnému bloumání mezi stánky s tím, že si vše pořádně prohlédnu po vyšetření. To proběhlo naprosto skvěle, jakpak by také ne, když tam byly takové pěkné holky! Nejdřív mě oběsili spoustou drátů a činnost srdce zaznamenaly na spoustu grafů, pak následovalo měření tlaku, dále si mé srdce krásná slečna poslechla (prý naprosto čistý zvuk bo co) a nakonec mi změřili cholesterol. Přesné výsledky všeho si nepamatuji, ale myslím, že tepovku jsem měl i přes ty krásné holky mezi 55-60, cholesterol okolo 2,5 a grafy podle lékaře dopadly více než skvěle. Bylo na nich údajně vidět, že si srdce na zátěž postupně zvyklo a teď je na tom parádně. No, není se čeho bát. S nabídkou na možné další vyšetření na přístroji kde je srdce celé detailně vidět, kterou jsem pochopitelně předběžně přijal, jsem po rozloučení šel dál. Expo se mi líbilo. Nabídka všeho možného dostatečná a dokonce se mi podařilo prohodit i pár slov s Evženem, vrána Sára byla zrovna nekomunikativní, asi byla uražená. Prohlédnutí nových modelů FiveFingers bylo rychlé, protože výstavní cena stejná jako v krámu cca 3 200 Kč byla opravdu něco. Utvrdilo se, že z ebay.com mi opravdu přišly padělky, ale originály oproti nim nejsou o moc kvalitativně lepší. Takže příště zase z ebay.com. Zbytek stánků mě moc nezaujal, tedy až na Word Harmony Run a Vivobarefoot. Tak se mi podařilo zdržet a nechat skoro čtrnáct stovek za sandály Achilles. Minimalismus, to je prostě moje. Pak radši směr Tábor, další peníze jsem tam nechávat nechtěl. Cesta domů až na výluku ČD byla v pohodě a celá v nových botkách, které jsou i na normální chození výborné. Nemůžu se dočkat na první běh!

Koupeno na Expu – Vivobarefoot Achilles

Maraton 13. 5. 2012

Cesta nic moc. Původní plán byl jet autem s mami, ale jelikož jsem pak musel do Brna, tak přišel na řadu autobus. Původně jsem chtěl jet vlakem, ale ten tak brzy nejel a tak vstávání za pět pět a odjezd o tři čtvrtě hodiny později autobusem zpestřily už tak dost zábavný den. Plánovaná úschova všech nepotřebných věcí k běhu proběhla na Hlavním nádraží naprosto bez problémů. Ještě u skříňky jsem se rozhodoval mezi VFF a NB Minumus, ale VFF to tentokrát vyhrály na plné čáře. S tím, že někdy na ně dojít muselo, putovaly do batohu. Cesta do zázemí pro běžce zabrala pár minut, rychlý záchod, převléknutí do tranýrek a trička (bylo jasno a bezvětří, takže jasná volba), prohození pár slov s Mírou (pozval mě 7. července na maraton – zatím nevím), který byl s námi ve Francii, a pak směr startovní koridor. Bohužel až v G, hned vedle mě stál vodič na 4:00, takže mi hned bylo jasné, že chytit vodiče na 3:30 bude velká sranda. Vždyť v Nantes se mi je ani nepodařilo zahlédnout. Dobré bylo, že se svými VFF jsem byl docela za atrakci. Takové pozornosti se mi už dlouho nedostalo…

Start (foto: Martin Symon)

Start byl zajímavý, řekl bych až moc drsný. Ani v Nantes to nebylo tak tvrdé. Bez ostrých loktů se to bohužel neobešlo, ti cizinci máchali hrozně moc rukama, jako kdyby jim to tady patřilo. Nic proti nim, ale prostě mi to vadilo. Každopádně se mi podařilo dostat na start jen s tříminutovým zpožděním a hned jsem nasadil plánované tempo. Časy po pěti kilometrech (5, 10, 15…) jsem měl napsané na papírku od Adidasu, moc chytrý nápad. Na 5 km třičtvrtě minuty zpoždění, ale co čekat, když mi překáželo hrozně lidí, kteří jako obvykle přecenili své síly a zařadili se zbytečně dopředu. Na tom pátém kilometru mě taky nějak divně začalo bodat za palcem na pravé noze, nedalo se nic dělat a bota musela dolů, ale v botě nic a na noze také ne, tak rychle dál. Jenže po pár metrech zas, takže opět zout a opět v botě nic, ovšem po důkladnějším prohlédnutí nohy jsem objevil jako vlásek tenký střep či o co šlo a ten mi dělal v popsaném místě neplechu. Po jeho odstranění problémy naštěstí zmizely, ale zato se objevily jiné, těmi se stal ztracený čas. Ale po dalších pěti kilometrech v ostřejším tempu se mi podařilo ztracený čas dohnat a mohlo přijít zvolnění. Jenže co se nestalo, najednou se v dálce objevil fialový balónek. A jelikož vodič na 3:45 byl daleko za mnou, nemohl to být nikdo jiný než pán s 3:30. A taky že jo, což se mi podařilo zjistit přibližně za minutu opět v ostřejším tempu.

Prvních 5 km – Karlův most

Hezky jsem se zařadil pár metrů za něj a upravil tempo na jeho. Jaká pohoda najednou, takové celkem klidné tempo (až z Endomonda jsem zjisti, že běžel o cca půl minuty na km pomaleji než bylo mé předchozí tempo. Jelikož se běželo pomalu, začalo více kochání architekturou. A že je na trati PIMu na co koukat! Před 20. km jsem se začal zaobírat více svými chodidly, přeci jen běžet ve VFF chtělo odvahu. Naštěstí chodidla i lýtka naprosto v pohodě a tak jsem začal pro změnu více sledovat lidi. A co nevidím, pár metrů před vodičem běží Míra. Jelikož vybíhal z koridoru hned za černochy, měl celou dobu krásně volnou trať a nemusel každou chvíli někoho předbíhat. Prohodil jsem s ním pár slov, popřál hodně štěstí a zas s vodičem běžel dál. Po chvíli nás ještě jednou předběhl, ale to tempo bylo přeci jen o něco rychlejší než jeho, takže zůstal za námi. Po 25. km mě tempo přestalo bavit a tak jsem se pár set metrů trhl. Moc dlouho to nevydrželo, odskočil jsem si a když jsem končil jen se mi podařilo opět hezky zařadit za mého vodiče. Pak padlo rozhodnutí držet se ho až do cíle, což bylo asi to nejlepší co jsem mohl udělat. Po 30. km začal pravý maraton a já se musel soustředit na každý krok, bylo to opravdu těžké. Navíc mi začaly tvrdnout lýtka, za což podle všeho mohly VFF. S vodičem se mi to podařilo vydržet až do 40. km, pak už byly lýtka tak tvrdá, že muselo přijít zpomalení, ale ne moc velké. Poslední dva kilometry byly opravdu něco! Lýtka tvrdá a tempo lehce nad pěti minutami na km. Takže ještě nic hrozného. Holčina v modrém, která běžela kolem a jíž se mi podařilo na chvíli držet, mi řekla, že vodič běží rychleji než měl. Ale já byl v klidu i tak, protože při dobíhání vodiče jsem si hezky naběhl čas a věděl jsem, že to bude pod 3:30. I na hodinkách jsem si to celou dobu kontroloval. Posledních 1 195 m už se mnou nikdo neběžel, ale i tak jsem se pral. A jakmile jsem viděl cíl, začal jsem opět zrychlovat a posledních cca 400 m jsem z posledních sil sprintoval. Ten pocit po proběhnutí cílem je naprosto parádní! Opravdu se mu nic nevyrovná.

Výsledné časy

Hned mi přišla sms s výsledným časem, byl mi sebrán čip, medaile pověšena kolem krku, na ramena fólie proti chladu a hezky směr sprchy. Cestou ještě taška do ruky s drobnostmi a v cílovém občerstvení dlabanec. U nakrájených pomerančů jsem strávil dost dlouhou dobu. Padnout jich muselo tak kilo, protože jsem za celý den neměl nic jiného než tři kousky banánu na trati, tak hlad byl pořádný. Nafutroval jsem ještě jablka do tašky a pomalu se lopotil směr převlékárny. Tam proběhlo vyzvednutí tašky a hned směr sprchy. Tedy sprchy se nedá říct, i v Nantes byly lepší. Tady to byl jen stan, který byl z jedné strany otevřený a na ostatních byla speciální plachta s přibližně metr vysokým průhledným pásem. Turisti měli parádní podívanou. Voda byla taktéž skvělá, jelikož byly sprchy napojedné na požární hydrant, snad si dovedete teplotu vody představit. Druhé a poslední mínus patří organizátorům za ty „sprchy“. Vyrytí času na medaili pak bylo otázkou okamžiku a hned poté cesta do Brna. Jelikož stojí vlak se studentskou slevou stejně jako u Student Agency autobus, jednoznačně vyhrál. Ještě se mi podařilo stihnout dálkový spoj z Berlína a tak jsem si vychutnal tu luxusní jízdu. Dokonce jsem dobrou hodinu prokecal s jiným běžcem, prostě paráda. Překvapení dne, nohy naprosto v pohodě. Čekaly se puchýře a namožené šlachy pod kolenem jako v Nantes, ale tentokrát nic. Zato kolena a předloktí mi tedy hodně prochladly, ono totiž to sluníčko moc dlouho nevydrželo, zatáhlo se a byla zima. Budu si muset asi pořídit na ruce do podobného počasí návleky, v Nantes mi bylo také na ruce zima. Kolena neřeším, za to mohly prostě a jednouše trenýrky. Příště v dlouhých nebo alespoň tříčtvrťákách a bude dobře.

Konečné umístění (oficiální čas)

Podtrženo a sečteno: skvělý zážitek, organizace až na drobnosti bezchybná a nezbývá tedy nic jiného než PIM jednoznačně doporučit. Pokud mám zhodnotit běh ve VFF, tak hodnotím na jedničku. Jen ho v nich určitě doporučuji pouze lidem, kteří budou mít dostatečně natrénováno. Bez toho to prostě nejde a běh by nebyl požitek, ale očistec.