Týden do PIMu

Týdny od posledního maratonu v Nantes utekly jako voda a Volkswagen Maraton Praha (jinak PIM) je za dvěřmi. Do startu zbývá necelých 8 dní a já jsem opět natěšen stejně jako napoprvé.

Co se týká tréninku, povedlo se mi v dubnu naběhat pro mě rekordních 317 km. Až na pár výjimek se jednalo o velmi kvalitní tréninky. První tři horší tréninky byly v týdnu před Marathonem de Nantes, protože jsem se šetřil. Pro ty tedy omluvu beru. Ale pro několik dalších tréninků v minulém týdnu omluvu nemám. Běhal jsem svou dopředu naplánovanou kilometráž, ale bohužel se mi nedařilo moc držet naplánované tempo u jednotlivých běhů. Ona byla totiž šílená vedra, počasí se nám zbláznilo a teploty okolo 30°C ve stínu nebyly nijak výjimečné. Bohužel se mi nedařilo vstávat brzy a tak na tréninky zbyl vždy čas kolem poledne, tedy v největším vedru. I když byla voda na pití vždy v mé ruce, stejně se běhalo těžce. Nedařilo se mi moc stlačovat tempo pod 5 min/km. Jeden den jsem si řekl, že si zase dám rychlostní test na desítku, ale po necelých dvou kilometrech běhu mi bylo tak hrozně, i přes dostatečný přísun vody, že jsem trénink přehodnotil a doběhl to raději fartlekově. Nakonec to bylo celkem dobré, ale štvalo mě, že se mi nepodařilo udržet dopředu naplánované tempo.

Nikdy mi horko nevadilo, tréninky v něm jsem míval rád, ale něco se změnilo a najednou to mé tělo nezvládá. Možná za to mohla tzv. aklimatizace těla na horké počasí. Podle článku na běhej.com potřebuje lidské tělo při takové rychlé změně přibližně 4 dny na aklimatizaci. Nevím jestli je to pravda, ale po pár dnech se mi už běhalo celkem dobře.

Naštěstí už se teploty umoudřily a venku začaly klasické květnové dny. Žádné tropy. Dnes ráno jsem si dal poslední trénink před PIMem a mám z něj velmi dobrý pocit. Podařilo se mi běžet přibližně o 20 sekund na km rychleji než je mé plánované tempo na maraton a neměl jsem jediný problém. Střevní potíže nepočítám, za to mohly včerejší tři piva.

Takže opět vidím nadcházející maraton kladně. Pokud bude teplota okolo 15°C, tak si věřím, že bych si čas mohl o těch 10 minut zlepšit. Každopádně natrénováno na to mám! Pokud byste chtěl někdo prohodit pár slov, tak budu mít číslo 2614 a oholenou hlavu s velikýma ušima. Nelze si mě s nikým splést.

Co se týká studia, byly to velmi perné tři týdny. Nebudu si vymýšlet, když řeknu, že jsem 80% volného času (zbylých 20% byl běh) věnoval učení a dělání věcí do školy. Vypadalo to chvílemi všelijak, ale nakonec se to uklidnilo. Bakalářku stačí vytisknout a odevzdat, zkoušky se mi podařilo zvládnout a už zbývá jen ta obhajoba BP a státnice. Jelikož státnice kvůli Austrálii musím dát, tak je vidím více než kladně. Je to nádherný pocit mít vše takhle hotové…