Jak Kája měnil prach v toneru

Pár týdnů zpátky mi najednou má laserová tiskárna Samsung začala hlásit, že jí dochází barva. Moc mě nenadchla, protože kupovat v té době nový toner by mé peněžence zrovna nepomohlo. Nedalo se bohužel nic dělat, začal jsem se shánět po co nejlevnějším toneru, který by mi sloužil příštích několik let. Ceny šílené – od dvou tisíc do tří a půl (nechápu kdo si to tak předražené může kupovat). Pak mě ale strýček Google najednou zavedl na nějaké diskuzní fórum, těsně předtím než jsem skoro zmáčkl tlačítko zavření okna jsem si přečetl několik vět prvního příspěvku a hned mi bylo jasné, že to je to co potřebuji.

V tom příspěvku se psalo, že se u laserové tiskárny nemusí měnit válcová hlava za úplně novou, stačí jí prý doplnit barvou, v našem případě tedy prachem. Každá tonerová hlava má prý životnost 5000 vytisknutých stran, takže u startovní hlavy tiskárny zbývá životnost na další 3000 stran. Dozvěděl jsem se, že stačí pouze koupit za pár stokorun samotný prach a pomocí jednoduchého postupu přeinstalovat tisk válcové hlavy na nulové hodnoty. Na objednávku ovšem došlo až, když mi tiskárna odmítla tisknout. Do té doby stále času dost, jako vždy.

Prach konečně, soubory v počítači připravené, jen se do toho dát. Návod zněl naprosto jasně – na jedné straně odšroubovat tři šroubky, vyjmout krytku, nasypat prach a zase zavřít. Prohlédl jsem si důkladně válcovou hlavu a usoudil, že to bude jedna strana, ta druhá totiž vypadala moc tvarově složitě. Šroubky byly dole jedna dvě, už jen sundat ten bok. Moc se mu dolů nechtělo, tak došlo na páčení, ale když se pokrok nedostavil ani po pěti minutách, zhodnotil jsem situaci a rozhodl se pro druhou stranu. Na druhé straně vše probíhalo stejně, opět došlo na páčení a se stejným výsledkem. Už zoufalý jsem se obrátil na druhou stranu a šel na ní větší silou, jenže když mi po pár minutách uvnitř válce něco prasklo, konečně mi to docvaklo a za pomoci své chabé angličtiny jsem našel postup demontáže na youtube. Hned mi došlo, že můj postup byl naprosto chybný. Prach se měl ovšem nasypat druhou stranou než ta, která mi praskla. Podle jednoduchého videa se mi podařila druhá strana rozdělat během chviličky a také hned nasypat prach.

Toner hned putoval zpátky do tiskárny, že ho vyzkouším. Jenže po vložení a zapnutí tiskárny se z tiskárny místo obvyklého zvuku linulo hrozně hlasité hrkání. Něco určitě nebylo v pořádku. Tož zase šel toner ven a po vizuálním prohlédnutí špatné strany mi došlo, že je něco určitě v nepořádku. Byla celá vyboulená. Problém byl, že po odšroubování šroubků na té straně se tam nedalo dostat. Tak co mě nenapadlo?! Všiml jsem si, že na ploše je několik šroubků, tak jsem dva u špatné strany odšrouboval a měl v plánu se tam vzniklou škvírou dostat. A co se nestalo, ze vzniklé mezery se začal sypat tonerový prach. Okamžitě jsem dal toner do roviny a po druhém pokusu s natočením a sypáním prachu ho urychleně přenesl doprostřed pokoje nad rozložené noviny.

Celou plochu toneru odšrouboval a sundal. Okamžitě se na noviny vyvalil všechen prach, který jsem dovnitř pár minut předtím pracně nasypával. Když už byl toner rozebraný, spravil jsem špatnou stranu (vyskočila osička) a opět již naučeným postupem nasypal prach. Jakmile to bylo hotové tak jsem si všiml, že všude po podlaze a celém pokoji je černý poprašek. Při rozsypání prachu se vznesl ten nejjemnější do vzduchu a jaksi se všude usadil. Můj spolubydlící Venca si docela pěkně zanadával. Takových pojmenování už jsem delší dobu neslyšel. Dost jsem se nasmál.

Po utření prachu v celém pokoji, umytí rukou, které byly černé až po lokty, umytí švýcaráku a toneru od prachu konečně došlo k jeho vrácení do tiskárny. Začala fáze dvě – nainstalování nového firmware na čip. Našel jsem si zase návod na youtube a pustil se do toho. To už naštěstí nebyl žádný problém. Sice to zabralo chvilku pobíhání mezi počítačem a okolo tiskárny, ale nakonec se povedlo.

Tiskárna je znovu funkční na cca 3000 stránek a skoro zadarmo.