Vlastní hosting, nová doména a s tím i redakční systém

Přibližně před rokem jsem prvně měnil poskytovatele blogovacích služeb – více zde. Změna proběhla od www.bloguje.cz k velmi dobré službě Googlu, www.blogger.com. Se vším byla po dlouhou dobu velká spokojenost. Jenže jak se počet příspěvků navyšoval, s nimi velmi pomalu i čtenáři, přestávaly mi technické možnosti blogger.com vyhovovat. A jelikož jsem za ten rok a půl zjistil, že blogování mě opravdu baví a jen tak s ním nepřestanu, rozhodnutí padlo na vlastní hosting s redakčním systémem, kde budu mít vše kompletně pod kontrolou.

Hlavní důvody odchodu z blogger.com:

  1. U blogger.com bohužel nejsou rubriky, štítky mi velmi brzy přestaly vyhovovat a dlouhou dobu jsem se trápil se zařazením jednotlivých příspěvků.
  2. Doména třetího řádu něco.blogspot.com se mi přestala líbit.
  3. Blogovací jméno Czech Rascal mi přestalo vyhovovat. Hlavně z důvodu, že nemá nic společného s mým jménem a příjmením
  4. Pomlčka v adrese mi také nevyhovovala: czech-rascal.blogspot.com se lidem i špatně pamatovalo.
  5. Měl jsem pod kontrolou méně věcí, než se mi líbilo.

První problém, který se musel vyřešit, než koupím hosting, byla volba doménového jména. Věděl jsem, že nechci udělat stejnou chybu jako s Czech Rascalem. Ten měl být původně jenom Rascal, ale na bloggeru už byl samotný zabraný, a proto Czech. Jenže neměl nic společného s mým pravým jménem a to mi začalo po nějaké době vadit. Plus výše zmíněná pomlčka v adrese, no prostě děs a hrůza. Myslel jsem, že to budu mít rychle hotovo, ale nakonec to bylo to nejtěžší v celé změně. Ono se řekne vymyslet doménu…

Již od prvního okamžiku, kdy se mi poprvé v hlavě objevila myšlenka přemístění blogu, jsem nad doménovým jménem přemýšlel. Ale jelikož mě stále nenapadalo nic originálního a lehce zapamatovatelného, začínal jsem být pomalu zoufalý. O pomoc jsem požádal spolubydlícícho, ať na papír píše cokoliv ho napadne. Pěkně jsme se do toho ve dvou dali a skoro celé jedno odpoledne padal jedna originální adresa za druhou. Pár příkladů: buddhanahajzlu.cz, tuzkyzikey.cz, pisicibezec.cz, haboun.cz (to je z Úžasné Zeměplochy), lucker.cz a ještě spousta dalších. Bohužel jsem si ten papír neschoval. Všechny se mi líbily, jenže v podvědomí jsem cítil, že to stále není ono a něco tomu chybí. Pak uběhl další týden přemýšlení a já stále nemohl na nic přijít. Napadlo mě kn.cz nebo nk.cz (obojí mé iniciály), ale ani jedna doména nebyla volná a o pomlčce nemohla být řeč. Stále na mrtvém bodě jsem se rozhodl, že do příštího večera konečně na něco přijdu, nebo vezmu a budu používat hauboun.cz. Příští den dopoledne jsem šel pracovat do dílny a jako vždy, nejlepší myšlenka přišla u stroje. Napadla mě doména kaen.cz, stejná jako kn, ale jen napsané názvy písmen. U stroje jsem stál ještě několik hodin a na nic lepšího se mi přijít nepodařilo, kaen mě plně pohltilo svou jednoduchostí na zapamatování a tím, že je svázaná s mou osobou. Identita pod jakou budu do budoucna na internetu vystupovat a psát bude KN – mé iniciály. Nakonec to bylo tak jednoduché.

Výběr redakčního systému byl poměrně jednoduchý. Již při prvním přesunu blogu na blogger.com se mi podařilo narazit na WordPress. Nic moc informací jsem o něm nevěděl, ale líbílo se mi na něm, že byl od začátku určený pro blogy. Při výběru mi do oka padly i jiné redakční systémy – Joomla, BLOG:CMS a RS2. Bohužel na každém jsem postupně narazil na chybičky, které se mi nelíbily. Joomla moc těžkopádná na jednoduchý osobní blog a zbytečně složitá na nastavení. BLOG:CMS stejně jako blogger.com nemá rubriky (nebo štítky, nejsem si jistý) – vyžaduji obojí. Plus mi není moc sympatický hlavní vývojář projektu, pan Hulán. O RS2 se mi toho moc zjistit nepodařilo, ale radši jsem šel do osvědčeného WordPressu s velkou uživatelskou podporou a základnou. U RS2 tak velká uživatelská základna není a tím pádem je i možnost nalezení řešení určitého problému nižší. Musím uznat, že instalace a naučení WP je opravdu jednoduché, mě osobně to zabralo celkově 3 až 4 hodiny času, včetně všech nastavení.

A nakonec rozhodování nad poskytovatelem hostingu (vlastně i registrátorem domén). Ani nevím jak, ale narazil jsem na www.hosting.wedos.com a musím uznat, že splňují vše co si jen uživatel jako já může přát. Webhosting za bezkonkurenční cenu, registrace domén rychlá a bezproblémová a funkční non-stop podpora (díky vlastní šikovnosti již vyzkoušeno :-D). Jejich uživatelská zóna je taky jednoduchá na naučení. Úplně to vypadá, že dělám reklamu, ale tak to není, jsem jen velmi spokojený zákazník a uživatel.

Ještě nejsem úplně spokojený se vzhledem, ale to se poddá až narazím na nějaký, který se mi bude líbit. Doufám, že mě všichni mí staří čtenáři najdou na nové adrese a budou zde spokojení. Tímto článkem zde všechny budoucí i starší čtenáře vítám. 😉