Vibram FiveFingers z ebay.com

Přibližně před 6 týdny jsem se konečně odhodlal a koupil si přes inzertní server ebay.com boty Vibram FiveFingers SPEED. Uběhlo 20 dní nedočkavého čekání a boty konečně dorazily.

Podle všech indicií, které se mi podařilo vygooglit a vysledovat z fotek na internetu oproti mým exemplářů, jsem došel k závěru, že nevlastním originál, ale pouze kopii. Nějak zvlášť mi to nevadí, přece jen jsem si je zatím koupil na vyzkoušení, nevěděl jsem, jestli mě „pětiprsty“ zaujmou. Teď už vím, že další koupě je jistá a tentokrát originál.

Běhat ve FiveFingerech je přímo neuvěřitelný pocit. Tu změnu oproti „normálním“ běžeckým botám pozná asi jen ten, kdo jí zažil osobně. Při mém prvním běhu jsem se cítil, jako bych se vznášel. Únava se nedostavila. Jako pozitivum oceňuji, že mě při běhu v nich nic nebolí. Několik posledních týdnů mi má chodidla dělala hrozné problémy a běh v mých botách Nike byl přímo utrpením, doslova nemožný. Tréninky šly raději k ledu a nastoupila regenerační pauza do uzdravení. Ta trvala skoro tři týdny, ale zlepšení stavu se nedostavilo. Running Shadow mi doporučil bolesti přeběhat a já se rozhodl ho poslechnout. Jaké bylo ale mé překvapení, že ve vibramech se nohy ani jednou neozvaly?! Musím uznat, že na přirozeném běhání „na boso“ něco je. Každopádně jsem si jistý, že se jedná o směr, kterým se bude mé běhání ubírat.

Oficiální fotografie (používá jí i prodejce na ebay.com)
Skutečný stav bot (po několika trénincích)
Detailnější pohled na lepidlo u prstů (originály nemají)
Vada, která nastala hned po prvním tréninku (u originálů vlastněných lidmi z behej.com nastává tato vada až po cca 1000 km)
Zadní štítky s nápisem Vibram mi přijdou lehce posunuté ze středu (na fotce bohužel nejde vidět), kvalita ostatních nápisů taktéž kolísá

Jak mi sedí na noze můžete vidět v mém starším článku. Další špatnou známku ode mě dostává podrážka, již po prvním běhu byla lehce opotřebovaná a teď po několika bězích je její stav ještě horší. Opotřebovává se rychleji než jsem čekal, podle zkušeností jiných podrážky FiveFingerů něco vydrží. Buď je to další důkaz falzifikátu nebo mi to tak jen přijde a originály mají stejné problémy. Přeci jen se jedná o krapet jiný druh podrážky než mají jiné modely.

I přes to, že mi přišly neoriginální boty, jsem spokojený. Za tisíc korun jsem boty vyzkoušel (a ještě nějakou dobu budu určitě zkoušet), pomohly mi od bolestí (možná se jedná o placebo, ale já to tak cítím) a vím, že tohle je to, v čem chci v budoucnu běhat.