Boty na běh – jak šel čas

Stručný souhrn bot, které jsem za ty roky používal nebo stále ještě používám.

První boty pouze na běhání – Carra
V době kdy jsem se rozhodl běhat, jsem nechtěl utrácet moc velké peníze za boty na běhání. Na začátku asi nikdo nechce, nevěděl jsem totiž, zda u běhu zůstanu. Proto byly první boty z Intersportu, značky Carra. Seděly mi, tlumení minimální, ale běhalo se v nich docela dobře. Jenže se brzy projevil neduh levných bot – podrážka ztvrdla během dvou měsíců a běhání začalo být krajně  nepohodlné, nastoupilo utrpení.

Druhé boty – běžecké speciálky Nike
Tou dobou jsem ale už věděl, že běh není jen jeden z dalších koníčků, které vyzkouším a zase u nich nevydržím. Došlo mi, že jde o pořádného Koně, který mě opravdu chytil a jen tak mi neuteče. Tak jsem neváhal a zašel v Táboře do obchodu Nike (mé hodnocení obchodu k dispozici na http://www.behej.com/forum v sekci Běžeckých obchodů) a koupil své první opravdu běžecké boty. Přesné označení modelu si bohužel nevybavím (prosím o případné označení pro doplnění), ale boty měly úpravu proti lehčí pronaci. V té době pro mě nějaké vady došlapu byly ještě španělská vesnice, až později jsem se dozvěděl, že se mi podařilo došlap náhodou trefit.

Mé nynější obutí – Nike Span6+

Přibližně po dalším roce mi mé krásné Niky začaly opět odcházet (odešel vzduchový polštář v patě a ani po opravě to nebylo nic moc) a já se rozhodl, že je čas na změnu. Sondování nabídky výrobců začalo nanovo. Zrovna tou dobou dělala jedna síť sportovních obchodů (již zkrachovalá) testování běžecké obuvi Nike s možností kontroly běžeckého došlapu na pásu. Akce se mi podařila stihnout a zjistil jsem na ní, že mám při došlapu opravdu pronaci. Navíc se mi zalíbily boty Span6+ a o dva týdny později už byly moje. Radost měli opět v prodejně Nike v Táboře. Já měl radost taky, proč nevyužít 50% slevy, že?

Momentálně mám ale pocit, že za mé problémy s chodidly můžou právě Span6+. Jak si noha v Brně navykla na kecky, tak už to velké tlumení je podle mě spíše na škodu, než k užitku. Proto se tyto botky brzy odporoučí do běžeckého zapomnění.

Boty, když zapomenu speciálky doma

Párkrát se mi podařilo doma v Táboře zapomenout boty a muselo tedy dojít k improvizaci. Jelikož mě už dlouhou dobu láká minimalistické obutí, tak jsem ho vyzkoušel. Tréninky v Brně jsem začal běhat ve starých vyřazených keckách. S došlapem žádný problém, jak jsem v dřívějším článku psal – rozhodnutí ke změně došlapu bylo v plánu již delší dobu. Ovšem, je znát, že boty nejsou určené k běhaní a nohy v nich přece jenom více trpí – tím myslím prsty, ne nárazy.

Nová dimenze – Vibram FiveFingers SPEED

Kecky pohodlné sice nejsou, ale alespoň mi pomohly k tomu, že jsem se dokopal objednat konečně na ebay.com FiveFingers-ky, tzv. pětiprsťáky. Konečně dorazily a já se nemůžu dočkat až s nimi poprvé vyběhnu. Což ovšem díky neustávajícímu špatnému stavu mých chodidel vypadá někdy ke konci příštího týdne. Reference pak okamžitě napíši, zatím alespoň první fotka.

Plánovaná koupě – nějaké minimalistické boty k doplnění Vibramů. Spíše na závody, na trénování moc používány nebudou, max. 40%. Nejvíce mě zatím zaujaly New Balance Minimus.