Aktuálně z běhu

Rovnou na začátek se přiznám, že na původně plánovaný běžecký závod Nike Run Prague,jsem nejel. Celé léto se na tu desetikilometrovku těším, trénuji, ale pak jsembyl pár dnů trochu více zaneprázdněný a prošvihli jsme ještě s kamarádem meznídatum, do kterého se dalo ještě zaregistrovat. Vždy si administrativní povinnostiapod. nechám na poslední chvíli, když tedy můžu, a pak to takhle dopadá. Takžese nic neběželo a pouze se trénovalo. Nic víc a nic míň.

Rozhodl jsem se konečně začít brát běh vážně, po posledním roce se do toho budu muset znovu dostávat. Těch pět měsíců, kdy jsem kvůli posilovně vůbec neběhal, jecelkem znát. A přiznám si, že trénování přes léto a v září také mocpoctivé nebylo. Několikrát jsem i na celý týden vynechal, ale jen na týden.Takže jsem se do toho opět pořádně obul. Přes prázdniny bylo běhání divné arozházené taky proto, že u mě probíhala změna došlapu – přeorientoval jsem se z patyna přední část chodidla. O bezbolestný proces se zrovna nejedná…

Takod poloviny září jsem tedy opět v pořádných trénincích a snažím se být nasebe opravdu tvrdý. Jednou jsem musel kvůli vytrženému moudráku dva tréninkyvynechat, ale hned zase na nohou. Momentálně se nacházím ve fázi, kdy se mojetýdenní kilometráž pohybuje mezi 30 a 35 kilometry. Hodlám jí ale zvýšit na 50až 60 kilometrů týdně, pak budu spokojený. Kvůli změně došlapu budu také asimuset vyměnit své stávající běžecké boty – Nike Air Span 6+. Mají na mě mocvysoké tlumení paty a přes špičku se mi s nimi neběhá nejlépe (škoda jich, ještě jsou v dobrém stavu). Změna stylu proběhla hlavně díkyknize Born to run. Nové botky už jsou objednané – během pártýdnů mi z Asie (ebay.com) dorazí Vibram FiveFingers SPEED, tzv. „pětiprsťáky“. Kdonezná, doporučuji strýčka google. Kromě těchto bot mám ještě vyhlídnuté NB Minimus,ale ty si kdyžtak pořídím až po vyzkoušení těch VFF.

Abychale stále nebyl jen závodní teoretik (loňský večerní běh Táborem nepočítám, ty3 km nebo kolik to je, nepovažuji za žádnou pořádnou trať), přihlásil jsem sedneska na maraton, konkrétně za deset dní v Praze ve Stromovce. Nepoběžímna výsledek, ale abych doběhl a hlavně si tu délku konečně naostro vyzkoušel.Myslím si, že na pohodové zaběhnutí maratonu mám naběháno dost, mohla být sicesystematičtějsí příprava, ale maraton na pohodu často zvládnou i netrénovaníjedinci. Takže strach nemám. Ještě mám v plánu hodně akcí na příští rok,ale čekám, jak dopadne má premiéra teď v Praze. Láká mě BSI Lake BalatonSupermarathon (možná jen půlka, ale i ta má na mě značně vysoké vstupné – 60 Euro, celá trať stojí 120 Euro) a pakpůlmaratony a maratony v ČR. Našly by se i zahraniční, ale u těch jsou častomoc vysoké vstupní poplatky a já jako student na ně bohužel už peníze nikde nevyhrabu.

Po tomhle létě si radši už nic moc dopředu neplánuji, ale kdo ví, třeba se poštěstí…