Tvůj příběh

Mladá fronta DNES spustila pro mladé lidi zajímavý projekt – pojmenovali ho Tvůj příběh. Jedná se o otevřenou soutěž pro mladé ve věku od 18 do 24 let. Každý v tomto věkovém rozpětí se může přihlásit se svým životním snem a má možnost vyhrát 100 000 Kč, když ho do svých 25. narozenin splní. Jakmile se člověk přihlásí, čeká, až ho odborná porota vybere z těch tisíců jiných zaslaných snů a zařadí ho mezi vybraných sto příběhů. Tím ale zájemce ještě nevyhrál. Jakmile je ve zmíněné stovce, nastane druhé kolo soutěže. Čtenáři Mladé fronty DNES budou mít rozhodující slovo, z původně vybrané stovky snů porotou jich vyberou polovinu, tito vybraní již budou mít místo v soutěži jisté a jejich snaha o získání odměny může začít. MF DNES tedy celkově rozdá pět milionů korun, jedná se o čisté peníze, které úspěšní dostanou. Abych nezapomněl, přihlásit se mohou i skupiny, nejen jednotlivci.

Sám jsem se také přihlásil. Ještě mě nevybrali, stále můžu jen doufat. Musím jen podotknout, že slibovaná odměna by mi hodně pomohla, ale svůj životní sen si splním klidně i bez ní. Raději se o něm zatím zmiňovat nebudu, ale až přijde čas, určitě článek nadatluji. Abych zhodnotil životní sny ostatních, které vybírá porota. Porota má opravdu hodně těžkou práci, protože porovnávat životní sny je opravdu nevděčné, vždy se najde někdo kdo nebude spokojený a bude závidět. Někdo chce zhubnou, bojovat po světě, postavit hotel v Alpách, fotografovat, cestovat, dostat se na olympiádu, doktorkou se stát, lékařská zařízení, vyučovaní ostatních a ještě spousta dalších. Sny jsou to opravdu hezké, ale nějaké vzhledem k velikosti odměny zvláštní. Třeba již zmíněný hotel v Alpách, do 25 let vybudovat fungující hotel je velmi veliké přání, troufám si říci nesplnitelné. Přece jen, na takový sen musí člověk sehnat opravdu hodně peněz, v poměru s nimi je nabízená odměna opravdu směšná. Ovšem sen je to krásný a za sny by si měli lidé jít. Stejný poměr výhra kontra pořizovací náklady je u vybudování lékařského zařízení kde budou lékaři a sestry spolupracovat. Takových příkladů by se našlo určitě ještě hodně. Vypadá to, že to těm lidem nepřeji, ale to není pravda. Já jim přeji, ať se jim jejich sen splní a slíbené peníze dostanou, ale v porovnání s ostatními, kteří si dle mého zvolili lehce splnitelné sny (určitě se nejedná o všechny), se tito lidé přihlásili s příliš vysokými cíli.

Okolo soutěže se vyrojilo i mnoho nespokojených komentářů v diskuzích. Většinou jde o starší lidi, někdy i padesátileté, kteří všude vykřikují slovo diskriminace. Na tyto nespokojené, troufám si říci zapšklé a závistivé lidi, mám dva názory a vlastně i vzkazy. Za prvé: Nejedná se o diskriminaci. Společnost Mafra je soukromý podnikatelský subjekt a jako takový se rozhodl motivovat své čtenáře a mladé lidi soutěží, pro kterou prostě zadal určité podmínky. Za druhé, motivace mladých je to schválně. Proč motivovat starší (nic ve zlém), kteří si již většinou vše co chtěli splnili, nebo měli možnost? A prosím, neříkejte mi, že ta možnost nebyla. Každý jí minimálně jednou v životě dostane, buď jí využije, nebo o ní přijde a promarní jí. Myslím si, že všichni tito stěžující si lidé, tu svou šanci v životě dostali, v ten daný okamžik jí nevyužili a teď závidí štěstí všem okolo. Proč motivovat životem ostříleného člověka, ten by se měl dokázat motivovat sám ze svých vlastních zážitků a zkušeností. Ani třicetiletí lidé by si neměli stěžovat, ti už mají většinou svůj život v nějakých kolejích, mají zázemí, často rodiny a ví co chtějí. Podle mě je věková skupina zvolená pro soutěž dobře, jde o lidi ve věku, kdy je dobré uvědomit si, co chtít v životě dělat.

Doufám, že se po přečtení mého článku ještě někdo do projektu přihlásí, čas je již jen do 2. října. Nebo alespoň soutěž sledujte a nějakým zajímavým příběhem se inspirujte. Dobré určitě je, uvědomit si, co chtít v životě podniknout, znát vlastní životní sen. Co jsem se ptal svých kamarádů a známých, nikdo z nich jen tak z hlavy svůj životní sen neřekne, protože ho nevědí. To je vždy výmluva typu, že se takovými kravinami nemají čas zaobírat. To určitě ne, ale také by se jim potom mohlo stát, že je to bude od určitého věku štvát, že něco nestihli a budou mít v životě prázdné místo.