První venkovský a farmářský trh v Táboře

Právě proběhlý víkend se konaly v Táboře první trhy. Byly hned dva, krásně si konkurovali. Nemohl jsem jinak a na obou mě lidé potkali za stánkem s medem jako prodejce. Mohli jste ode mě slyšet věty jako: „Dobrý den, ochutnejte pravý táborský med!“, „Med z okolí Tábora, ochutnejte!“, „Pravý místní med!“ a tak podobně. Hlášky jsem často měnil. Krátce oba trhy zhodnotím.

Sobotní trh byl nazván Venkovský. Bylo to proto, že Farmářský trh dostala na starosti i s dotací jiná agentura a tento konkurenční byl zaregistrován až druhý v pořadí. Konal se v centru Tábora u hotelu Palcát a byl od osmi ráno do dvou odpoledne. Nic velkého, dohromady něco kolem patnácti stánků. Já jsem od pořadatelů dostal k dispozici dva stoly. Hezky jsem si na ně vyskládal dvě pyramidy s medy, jedna s nektarovým a druhá s pastovaným, a začal lákat lidi na ochutnávku. Při tom volání jsem si připadal jako babka na trhu. Ale když už lidé ochutnali, většinou koupili. Nechci se vychloubat, ale med máme opravdu dobrý. Jelikož se jednalo o první trh u Palcátu, ještě o něm moc lidí nevědělo. Takže za celý den, dle mého reálného odhadu, přišlo na trh něco okolo několika stovek lidí v průběhu celého dne. Dobré bylo, že všichni přišli s úmyslem nakoupit. Z toho vyplývá, že i prodeje byly krásné. V průběhu celého dne se prodalo opravdu dost medu. Byl jsem spokojený. Další krásnou věcí tohoto trhu je, že se pořádá každý víkend.

Trh v neděli byl pod záštitou města a jím vybrané pořadatelské agentury. konal se v odpočinkovém areálu Komora, hned vedle Sídliště nad Lužnicí. domlouvání s organizátory byly o hodně obtížnější než u výše popsaného trhu, ale nakonec jsem na něj také vyrazil. I přes to, že jsem nakonec nebyl jediný prodejce medu, jak mi bylo původně slibováno. Pořád nemůžu pochopit, proč mi toto pořádající agentura nezajistila. Proč v okrese Tábor dostali přednost prodejci s medem pocházejícím ze Středočeského kraje a ze Šumavy?! Místní zemědělci a výrobci by vždy měli být upřednostňovaní. Řeknu to rovnou: „Trh se mi nelíbil a moc spokojený s ním nejsem.“ To, že jsem stál hned vedle kapely a nemohl jsem díky ní lákat lidi, jsem ještě překousl, ale návštěvníky trhu už ne. Pro lidi byl trh určitě dobré odreagování, ale pro prodejce medu hrůza. Oproti sobotě se na tento trh přišlo podívat určitě několik tisíc lidí. Konal se totiž hned vedle velikého sídliště, takže se není čemu divit. Co by také měli všichni v neděli dopoledne lepšího na práci, že? Jenže prodej byl o hodně horší než v sobotu, nebyl vůbec špatný, ale ne takový, jaký by člověk s takovou návštěvností čekal. Lidé se totiž přišli jen ze zvědavosti podívat a pobavit, většina z nich nepřišla vůbec s úmyslem nakupovat. A to byla ta hlavní chyba.

Pokud oba trhy porovnám, vyhrává na celé čáře Venkovský trh před Palcátem. Sice tam měli dražší cenu za místo, ale sorta lidí, která se přišla podívat, měla jasný cíl nakupovat kvalitní potraviny. Ano, bylo o hodně méně lidí, ale prodeje byly lepší. Ze stránky komunikace s organizátory vyhrál opět trh u Palcátu. Jako místnímu včelaři mi rádi zaručili místo jediného prodejce s medem. Teď už jenom doufám, že ho budu mít po celou sezónu. Ale věřím jim. Pokud se na trhy podívám z pohledu odkud pocházeli prodejci, vyhrál opět trh u Palcátu s převahou místních.