Nezapomenutelný zážitek – policejní kontrola v Itálii

Hory jsou dávno za mnou, ale o tomto zážitku musím napsat. Práce italské policie je opravdu zajímavá. Od české se prakticky neliší.

Poslední den jsme naložili auto, kufr úplně plný a něco kolem šesté odpoledne se nám podařilo vyrazit směr domov. Natankoval jsem plnou, krásně se jelo. Aut moc nebylo, takže povolená rychlost párkrát překročená byla. Zrovna jsme projížděli jednou zatáčkou, kolem byly nějaké domky, skoro jako ve vesnici a hned za zatáčkou stáli. Pár kilometrů před nájezdem na dálnici, ale pořád ještě dost hluboko v údolí. Jakoby na nás čekali. Sotva jsem je zaznamenal a hned plácačka. Se zastavením celkem problém, přece jen nejlehčí jsme nebyli a rychlost byla také značná. Po rychlé kontrole GPS mi hned bylo jasné, že rychlost to nebude, jel jsem ještě v normě.

Kontrolovali nás dva, jeden policista a jeho kolegyně. Sotva jsem stáhl okénku, už u mě byli, milá paní na mě mířila celkem vražedně a nabitě vyhlížejícím samopalem, prsty na spoušti. Jako bychom byli nějací teroristi. Chlápek hned spustil italsky. tak jsem zakroutil hlavou a zeptal se: „Sprechen Sie Deutsch?“ Zakroutil hlavou. Následovalo „Speak you english?“ Opět zakroucení. Tak jsem začal zkoušet: „Polski?“, „Govorite po-russki?“, „Česky?“ Na vše odmítnutí a nakonec z něj vypadlo, že prý jen italsky. Tak jsem to od něj tedy pochopil. Řekl jsem mu, že je blbec a on, že chce doklady. Dal jsem mu řidičák, který jeho kolegyně vzala a šla ho zkontrolovat. Celkem se mi ulevilo, přece jen ženská ze zbraní… Celý auto po slově blbec dostalo výtlem. Musel jsem je utišovat. Mezitím on obcházel auto a důkladně si tu mojí kraksnu prohlížel.

Poté zašel za parťačkou, chvíli s ní mluvil a pak, že chce doklady i zbytku. Všichni mi je podávali a já mu je hezky po jednom dával. Do toho kamarád prohlásil: „Ty vole, doufám, že mě za ten můj salát nezavřou…“ Nasledoval opět nehorázný výtlem, jeho občanka byla opravdu jak kus hadru na podlahu. Týpek odešel se všemi doklady a zapálil si. Všichni prdel, že nás chce stresovat, jít ven si taky zapálit jsem těm hovadům zakázal. To už by byla moc velká provokace. Strážník dokouřil a vrátil se. Opět po mě něco chtěl, jenže jsem mu vůbec nerozuměl. „Green card?“ ptám se ho. On jen zakroutil hlavou. „Já vážně nevím co po mě chceš?!“ a s tím jsem udělal patřičný obličej aby mě pochopil. Došlu mu to a najednou se zeptal jestli nemluvíme francouzsky. Řekl jsem neumíme a opět mu sdělil, že je blbec, ale s příponou tuplovaný. Osazenstvo auta opět hotový smíchy. Ještě jednou jsem se ho pro jistotu zeptal jestli nechce zelenou kartu a při tom mu ji podával, ale vážně nechtěl. Neustále opakoval stejnou větu. Jenže mě ta italština zní pomalu stejná, je jedno co chce. S větou „Vážně nevím, co už ti mám dát.“ jsem mu podal emisní kartu. Vypadal spokojeně a jal se jí studovat. Chvíli si jí prohlížel a najednou vítězoslavný výraz. Kartu mi strká pod nos a ukazuje na nějaký datum. Jednalo se o datum vystavení průkazu. Něco říkal, vzal jsem od něj kartu, chvíli na ní koukal a přemýšlel. Policista vypadal šťastně, ale když jsem vyndal průkaz z průhledného obalu, rozevřel a ukázal mu platnost, nějak mu sklaplo. Rychlá změna nálady. Při tom jsem mu říkal: „Chlapče, to musíš taky otevřít.“ Kamarádi opět výbuch smíchu. Ještě jednou obešel auto, chvíli koukal na obsah kufru, byl plný až ke stropu, vrátil se pro naše doklady a s viditelným zklamáním nás pustil. Všechno prý ou kej. Říkal to hodně naštvaně. Ještě, že nechtěl vidět povinnou výbavu. Vyndavat kompletní obsah kufru by byl opravdu zábava.

Vše trvalo až nemožně dlouho. Na policejní hlídce bylo vidět, že hledají nějakou chybičku aby mohli dát pokutu. Bohužel nenašli, vše jsem měl v naprostém pořádku. Italská policie se v rychlosti krásně vyrovná té naší české. Možná můžeme být ještě rádi jakou máme, s tou se alespoň člověk domluví. A myslím si, že určitě i ty cizí jazyk umí lépe. Příhoda nám vydržela jako téma pomalu na půl cesty. Krásně nám to díky ní uteklo…