Jediismus

Nedávno jsem úplnou náhodou narazil na toto náboženství, či spíše životní filosofii, a musím se o něm zmínit. Až tak mě zaujalo.

Symbol Jediismu navržený před několika lety Relanem Volkumem pro stránku JEDI.

Jak je již z nadpisu patrné, název tohoto náboženství, spíše životní filosofie, byl inspirován ve filmech Star Wars. Scénárista, producent a režisér George Lukas potřeboval do příběhu svých filmů nějakou silnou základní instituci, která bude prakticky vše řídit. Vymyslel tedy řád rytířů Jedi, kteří vyznávali a používali sílu vesmíru. Při vymýšlení jejich zásad se Lukas inspiroval ve východních filosofiích a světových náboženstvích, z těch ovšem vzal jen to dobré a pozitivní. Ve filmech měli rytíři Jedi po tisíce let na starosti ochranu Republiky a míru v celé Galaxii. Nikdy by mě nenapadlo, že by někoho mohlo napadnout uvést smýšlení a kodex filmových Jedi do reálného života. Lidé jsou ovšem nepředvídatelní a myšlenky z filmů Star Wars se zalíbily spoustě lidem, kteří se kodexem Jedi začali řídit i v reálném životě. Netrvalo dlouho a vzniklo z toho nejmladší náboženství na světě, i když příznivci Jediismu mají radši označení filosofie.

Poprvé lidé mohli dostat Jediismus do povědomí při sčítání lidu v roce 2001. Tehdy se poprvé k této „víře“ přihlásilo na celém světě několik desítek tisíc lidí. Tehdy se jednalo o senzaci, které nikdo nepřikládal moc velkou váhu. Jenže při letošním sčítání se přihlásilo exponenciálně více lidí něž posledně a díky tomuto trendu se Český statistický úřad rozhodl, že Jediismus zařadí mezi jednu z možností při výběru náboženského vyznání.

Myšlenka Jediismu je velmi pěkná, musím přiznat, že k ní chovám sympatie. Kodex Jedi je totiž něco, podle čeho se již snažím žít mnoho let (cca 7). Jen jsem do této chvíle netušil, že něco jako kodex existuje. Ke stejným principům se mi prakticky podařilo dojít vlastní cestou. Tedy až na ten poslední řádek, o něčem vyšším jsem určitě uvažoval, ale nikdy bych to nenazval sílou. I když se vůbec nejedná o špatný název.

Kodex Jedi:
Není emocí, pouze míru.
Není nevědomosti, pouze poznání.
Není vášně, pouze klidu.
Není chaosu, pouze harmonie.
Není smrti, pouze síly.

Příznivci Jediismu, hlavně Světlé cesty, se snaží žít v souladu se svým okolím a tak, aby nikdy nikomu neuškodili, hlavně pro dobro ostatních. Podle mého názoru pěkná myšlenka, ale v reálném životě špatně uskutečnitelná. Proto je určitě skvělé, že lidé si můžou vybrat ze tří tzv. cest: Světlé, Temné a Šedé. Určitě jednotlivé nemusím vysvětlovat, jak se staví k životnímu postoji je zcela jasné z jejich názvů. Je skvělé, že ať si člověk vybere jakoukoliv, nikdo ho nebude nijak přehlížet. Je hlavní, že dotyčný věří v sílu a určité principy. Já se osobně nejvíce přikláním k Šedé variantě cesty, trošičku více přikloněné ke Světlu.

Reální Jediové se snaží žít co nejvíce podle své zvolené cesty, jak už bylo zmíněno, ale to není vše co dělají. Jedna z důležitých myšlenek, pravidel, je i ta, která se zabývá rozvojem duše a těla. Jinak řečeno, Jedi musí být jak vynikající diplomat, tak musí být schopen sebe a své blízké ochránit i fyzickou silou. Důraz je ovšem kladen hlavně na diplomacii. Neustálé studium všelijakých poznatků je téměř povinné, aby byl člověk připraven na vše. S tím by měl jít ruku v ruce i trénink těla, ať už s pod tímto pojmem představíme cokoliv – posilovna, jogging, bojová umění nebo jiné způsoby formování postavy. Tělo a duše mají být totiž v maximální rovnováze. Vše je ale opět jen na každém jednotlivci, vše je volba.

 

 
Originální symbol řádu Jedi z filmové ságy Star Wars.

V dnešní době po celém světe fungují různé Jedi akademie, které vám pomůžou s výběrem soukromé a správné cesty pro vaši osobnost. Přiznám se, že s žádnou touto akademií nemám zkušenost a ani mi nechybí. Tyto akademie totiž jednotlivé moderní Jedi rozdělují na hodnosti stejně jako to bylo ve filmech. Jsou to Začátečník, Padawan, Rytíř a Mistr. Ve filmech určitě fungovaly skvěle, ale dle mého názoru by se ve skutečnosti prostě používat neměly. Pokud by se jejich používání myslelo vážně, muselo by se jasně stanovit určité znalosti pro postup do další úrovně, protože bez tohoto může díky nim podle mě docházet k hádkám a roztržkám. Vím, že hádaví a vznětliví lidé by se ve společenství nacházet neměli, ale bez stejného vybírání jako ve filmech jich bude spousta a hodně z nich bude nespokojených se svým zařazením nebo se zařazením někoho jiného koho znají a myslí si, že na podobnou hodnost nemá nárok. Navíc by se při používání hodností dalo mluvit již pomalu o sektě. A to určitě nikdo nechce…

Oficiální české stránky se mi podařilo objevit teprve před několika dny a s nimi i diskuzní fórum. Česká komunita Jedi je každým dnem silnější. Oficiální sraz se jim sice ještě nepodařilo uskutečnit, ale osobně věřím, že v brzké době bude. Doufám, že budu jedním z účastníků…

Odkaz na oficiální české stránky: www.jediismus.ic.cz