Horký vosk v obličeji nedoporučuji

Po delší době opět doma. Z toho vyplývá, že se zapojuji do normálních prací v dílně a okolo domu. Po proleželé sobotě jsem se dneska ráno sebral a šel něco dělat. Bylo naplánované vyvařování včelího vosku. Pro ty co neví, naše rodina se docela ve velkém zabývá včelařením.

Jedná se o pohodovou práci, v jedné speciální vaně se vaří voda a do ní se sypou staré včelí plásty, ty se po rozvaření velkou naběračkou přendavají do odstředivky zahřívané párou a v té se vosk čistí. Z odstředivky již vytéká čistý vosk. Rozvaření vosku šlo parádně, hnaní páry do odstředivky taktéž, jen odstředivka sama blbla. Nemohla být neustále zapnutá a postupně do ní vosk přilévat. Musela se vždy naplnit a potom opatrně spouštět, vždy lehce zastrčit koncovku do zásuvky a okamžitě po znatelném roztočení vypnout. Jinak by horký vosk vystříkl a to by nebylo vůbec milé, protože se celá odstředivka musela držet aby neodskákala. To znamená obličej hned u roztočeného středu s možností vystříknutí.

Vše šlo naprosto bezproblémově. Táta nandaval vosk naběračkou, já topil, plnil starými plásty vřící vanu a do toho opatrně spouštěl odstřeďování. Táta ho vždy držel. Najednou přišel brácha a proč by nám chvilinku nepomohl. Nechali jsme ho to pustit. Jenže mu to krapet ujelo a… no neumíte si vůbec představit jaké to je mít vařící vosk přes půl obličeje a hlavy. Úplně první je šílený šok, nasledovaný bolestí, poté strach z popálené kůže a její sloupání. Až po těchto pocitech si člověk najednou uvědomí, že už to vůbec nebolí, jen má na obličeji slušnou vrstvu vosku a špatně se mu hýbe mimickými svaly. Pak už jsem si ten vosk jen došel ochladit do sněhu a pomalu se dal do jeho loupání. Po chvilce mi došlo, že bez zrcadla to nepůjde. U zrcadla docela velký šok, můj obličej vypadal hůř, než jsem si myslel a cítil. No, dosloupával jsem a šel zase dělat. Pročpak se nějak víc vzrušovat. Až večer ve sprše se mi podařilo doloupat poslední zbytky vosku z obočí, nešlo dolů moc dobrovolně. Naštěstí se mi nic nakonec nestalo, bude to bez následků. Jen mám podivný pocit v obličeji, ale ten přejde.

Nemůžu pochopit, že horký vosk si lidé v určitých situací užívají. Já mám k němu po tomto zážitku dost slušný odpor…