Opět kultura: Thomas Bernhard – Německý oběd

Podruhé jsme si s Jančou zašli do divadla, tentokrát na hru Německý oběd autora Thomase Bernharda. Hráli jí v nedávno zrekonstruovaném brněnském divadle Reduta. Divadlo na mě udělalo dojem, ale ze samotné hry mám rozporuplné pocity. Nemůžu říct, že se mi nelíbila, to ne, ale tak nějak se moc nedá popsat.

Hra byla rozdělena na pět komediálních scének, které na sebe vůbec nenavazovaly. V každé scénce šlo o až absurdní ukázku různých situací někde jemněji jindy zase až extrémně spojených s nacismem. Jinak řečeno se jednalo o absurdní černý humor. Bylo jasně vidět, že autor svým způsobem maximálně shazuje nacionalistické smýšlení.

Samotné hraní herců bylo naprosto profesionální. Své role měli naučené dokonale. Až na jednu scénku nemuseli improvizovat. Na konci třetí scénky seděli u stolu a jedna postava měla otevřít láhev sektu. Bohužel se to dotyčnému nepodařilo a korkový špunt ukroutil. Ale na jevišti situaci zvládli grandiózně.

Jak jsem již napsal, těžko popsat. Tuto hru musí člověk vidět, aby pochopil co jsem se snažil popsat. Nemůžu jinak, než opět doporučit. Musím ovšem podotknout, že se jedná o hru pro náročnějšího diváka.