Bude se slavit a odpočívat (chvilku)

Taky je proč. Podařilo se mi úspěšně složit prakticky nejtěžší zkoušku v celém mém bakalářském studiu. Fyzikálně mechanické vlastnosti dřeva není zrovna předmět, který bych studoval dobrovolně. A zkouška je na objem učiva nepopsatelná. Jedná se o naší odbornou školu, nebudeme přece jen srovnávat s právy nebo medicínou. Deset dní celkem intenzivního učení se mi vyplatilo, byl jsem vyhozen pouze jednou. Napoprvé se mi totiž nepodařilo vytáhnout dobrý příklad na počítání. Průběh zkoušky je totiž následující. Nejdřív si člověk losuje zadání příkladu, který musí vypočítat. Jako pomůcky je povoleno cokoliv, i vypočítané příklady z minulých let. Jenže nešlo ani tak o výsledek, jako o to příkladu rozumět. A na tom jsem napoprvé vyletěl. Po příkladu byly 4 příklady s teorií, převážně grafy. Nenechal jsem se prvním neúspěchem odradit a hned druhý den jsem byl nastoupený před třídou znovu. Když mě učitel spatřil, dostal výtlem a hned se počítalo. Zadařilo se, počítání vyšlo, a teorie už byla jen taková formalita. Tu jsem měl v hlavě dobře. Dokonce po mě chtěli radu i všichni ostatní kdo se mnou prošli k teorii. Všem jsem pomohl jak bylo v mých silách. Osobně si myslím, že za C není vůbec špatný výsledek.

Zas až tak moc jsem se neučil, podařilo se mi přečíst všechny díly trilogie Milénium od Stiega Larssona. Můj sytém učení je totiž takový, že se 20 – 60 minut učím a pak stejnou dobu relaxuji. Hlavně žádný stres. Určitě všechny knihy Larssona doporučuji. Málem se mi nepodařilo od knih odtrhnout. Hlavně kvůli nepřetrvávajícímu napětí až do konce. Autor si zasluhuje znovu mé uznání. Druhý díl (Dívka, která si hrála s ohněm) krásně navazuje na první a hodně prostoru v něm dostává Lisbeth. Bez přečtení prvního nebudete vědět o koho se jedná. A třetí díl (Dívka, která kopla do vosího hnízda) je krásné rozuzlení prvních dvou, ale na napínavost děje to nemá vliv. I když člověk tuší jak se děj bude ubírat, stejně je vždy něčím překvapen.

Podařilo se mi zhlédnout i zfilmované verze výše popsaných knih a musím uznat, že pro někoho, kdo knihy nečetl, se musí jednat o slušný guláš. Neznamená to ale, že se jedná o špatné filmy. Ani v nejmenším. Vynikající zpestření nudné záplavy hollywoodských filmů, které většinou nestojí za zmínku a dějově se sobě všechny podobají. Musím uznat, že švédská filmografie se ani v nejmenším nemá za co stydět. Méně známí, pro normálního diváka prakticky neznámí, švédští herci dávají svými skvělými výkony filmovému počinu pořádný impuls. Přece jen, dívat se konečně na něco jiného, než ty neustále dokola omílané herce z Holywoodu, je skvělý požitek.

Mám v plánu koupit si nějaké dobré pití a slavit. Minimálně do konce víkendu nebudu nic dělat. Potom začne učení na scia. Přihlásil jsem se na ně a přitom zjistil, že mám velké mezery ve vzdělání. 😀 Ty ZSV nejsou nic hezkého. Hlavně pro člověka, jehož koníček ani obor to nikdy nebyl. Takže budu šrotit, abych je dobře dal. Přece jen, proč si nedat dvě vysoké najednou, když má člověk čas, ne?