Hong Sung-hwa – První kjú

Poslední dobou mě hra Go docela hodně pohltila a tudíž jsem tento titul nemohl ponechat nepovšimnutý. Když jsem si v létě kupoval goban a kameny (zmínka zde), vzal jsem s nimi i knihu První kjú autora Sung-hwa. Hned při prvním čtení se zařadila na čelo mého pomyslného žebříčku oblíbených knih.

V knize hraje velkou roli hra Go, ale to neznamená, že je dobrá jen pro hráče této hry. Úžasný a silný příběh se bude líbit každému, alespoň podle mého názoru. Oficiální text prodejců ke knize zní takto:

Korejský chlapec Uk se náhodou seznámí s hrou go. Ta ho uchvátí natolik, že se po čase rozhodne, že se stane profesionálním hráčem. Podobný cíl však měly v 60. letech, kdy se děj odehrává, v Koreji stovky dalších hráčů. Naplnit ho se podařilo však jen několika málo vyvoleným. Uk se přesto rozhodne vyměnit prestižní školu, rodinu a jisté zázemí za nejistý příjem z hazardního go a touhu stát se profesionálem. Tento strhující příběh o cestě go, ale také o přátelství na život a na smrt a o lásce, si nyní můžete přečíst v češtině.

Goistům, ale i negoistům, doporučuji knihu určitě zakoupit a přečíst. Je tedy těžší jí sehnat, ale za tu trochu námahy to určitě stojí. Zrovna jsem jí dočetl podruhé a v brzké budoucnosti to vidím napotřetí. Nakonec výňatek z knihy (ten samý je i na přebalu knihy):

„Jak to, že holky i špatní hráči pokaždé, když je člověk zničí, chtějí ještě?“ zabručel Uk, když sáhl do kapsy napěchované zmačkanými penězi, které za noc vyhrál. Šlo o dvojsmyslnou narážku, jelikož korejský slangový výraz pro soulož a drtivou porážku v go byl stejný. S uspokojením se usmál, když si vzpomněl na madam Kang, kterou před dvěma dny několikrát „zničil“ a na pana Stupida, jehož během celonočního klání rozdrtil v bezpočtu partií. Oba si vyžádali další utkání, a to co nejdřív. Ano, mezi ženami a špatnými hráči je pozoruhodná podobnost. Uk, který se živil hazardem, vyloudil na tváři pobavený úsměv.