Malá úvaha nad tetováním

Proč o tom vůbec píšu? Asi proto, že ho sám mám a stále mě nepřestává fascinovat. Proč by si člověk vůbec dobrovolně nechal “zohyzdit” tělo do konce života? Původní význam byl náboženský, ale dnes?

Jednou jsem někde četl, jak začaly tzv. “nadprdeláče”. Na začátku 20. století se tak nechali tetovat prostitutky v Americe, aby byly snadno rozeznatelné na ulici pro zákazníky a aby nedocházelo k omylům. Po chvilce se to začalo líbit i bohatým paničkám a původní smysl ztratil význam. A už to bylo opět jen estetické. Nevím jestli je to pravda, ale věřím tomu. Když tak mě vyveďte z omylu. Rád se nechám poučit.

Nedávno jsem vedl na tohle téma pár dlouhých debat s jednou kamarádkou. Zjistil jsem totiž, že se chce nechat v blízké budoucnosti tetovat. Má to opravdu hodně dobře promyšlené, asi proto, že to má v plánu už dlouhou dobu. Konkrétní důvod jsem z ní ale neostal. Prostě se jí to líbí a sedí to k jejímu stylu života. Vlastně jedno odůvodnění má, ne že by to tak přímo řekla, ale pochopil jsem to tak. Chce se tímto jedinečným způsobem vyjádřit. Trochu jejího vnitřního světa vyndat na povrch. V tom s ní souhlasím. Volnomyšlenkářka jako já. 🙂 Hlavní je, že nad tím ani trochu nepochybuje a ví, že to chce. Jakmile totiž člověk byť i jen na chvilku zapochybuje, ať se na to radši vykašle. Není to pro něj.

Nejčastější otázka lidí je “Proč ses proboha nechal tetovat?” a také “Co tě k tomu vedlo?” Každý koho znám a má tetování vždycky odpovídá, že se nechal tetovat hlavně kvůli sobě a nebo jen ze svých vlastních důvodů, nebo že se mu to prostě líbí. Nejzajímavější je, že lidé si v tomhle lžou sami sobě. Důvod, že to dělají jen pro sebe je prostě kravina. Nikdo nikdy takovouhle věc neudělá jen čistě pro sebe nebo z osobních důvodů. Tetování se dělá hlavně kvůli okolí, člověk se chce buď něčím hodně zvýraznit nebo naopak potřebuje zapadnout. A to je vše, v dnešní době v tom jednoduše žádný hlubší smysl najít nejde. Povídal jsem si o tom s jedním tatérem a ten byl úplně stejného názoru. Ještě prý netetoval člověka, který by to dělal jen čistě pro sebe. Vždy tam je nějaký důvod…

Já sám neznám přesně důvod svého tetování. Jedno vím ale jistě, vždycky jsem ho chtěl a líbilo se mi. Osobně jsem si motiv a místo promýšlel několik let. Mám okolo ramene obtočeného hada. Je to mé znamení v čínském zvěrokruhu, to zaprvé. A zadruhé, hodně na mě sedí vlastnosti toho konkrétního druhu, co tam mám. Jinak jsem se asi chtěl ještě více vyjádřit lidem kolem sebe a taky tam bude trocha ješitnosti. Ale další tetování budou, to je jisté.