MZK a její pro mě „zvláštní“ systém

Zcela náhodou jsem narazil na Moravskou zemskou knihovnu. Ač se považuji za velkého čtenáře, za celý rok se mi nepodařilo vyčlenit čas a tu knihovnu v Brně najít a zaregistrovat se. Objevil jsem jí, když jsem se vracel z pracovního pohovoru domů na oběd. Na jedné zastávce jsem chytil jinou tramvaj než jindy a jelikož jsem měl dost času, nasedl jsem. Okružní jízdy mám rád, se šalinkartou žádný problém. V jedné zatáčce jsem na ní narazil a nevěřil jsem svým očím. Hned po obědě před druhým pohovorem ten den jsem se tam vypravil.

Budova na mě nesmírně zapůsobila. Za prvé je dominantní na pohled a za druhé mi chvilku trvalo se v ní jako úplnému nováčkovi zorientovat. Taková rozloha… Za pár minut už jsem měl průkazku, s myšlenkou půjčit si nějaké knihy. V tom mi trochu překazil plány tamní systém. Počítačům rozumím, přímo mě baví. Ale ten kdo vymyslel program na půjčování knih v této knihovně byl krapet mimo mísu. Tak nepřehlednou věc jsem už dlouho neviděl. Dříve jsem vlastnil průkazku městské knihovny v Táboře a vše bylo a je x-krát jednodušší. Vždy stačilo pár kliknutí a člověk si přečetl všechny potřebné informace o knížce, jediným dalším kliknutím si jí půjčil a druhý den se pro ni jen stavil. Beru, že Brno je veliké město s mnohonásobně větším počtem čtenářů, víc než má Tábor obyvatel, ale proč je to tak složité? Jakž takž se mi to podařilo pochopit a další co mi vadí je, že většina novějších knih se nachází pouze v jednom exempláři a člověk si je musí chodit číst do knihovny. Domů mu je nepůjčí. Pěkně to naštve, hlavně při čtení několika set stránkové bichle. Jednu knihu na jejich studovnu půjčenou mám, ale to dojíždění kvůli čtení mě vůbec neláká. A při představě, že takových knih mám vyhlédnutých více. No potěž pánbůh.

Další co mi osobně vadí je čekací lhůta na knihy a nemožnost si je předem prohlédnout. Vše opět jen dopředu přes systém. Z Tábora jsem zvyklý, že člověk dojde do knihovny, zadá si název knížky do počítače a pak si jí sám najde v regálu. Je to takové trochu pracnější a přijde mi, že to k tomu prostě patří. Nebo si jen čtenář stoupne před regál a namátkově vybírá. Ovšem, opět tady největší roli hraje počet svazků spravovaný knihovnou, Tábor přibližně 130 000, Brno cca 4 000 000. V takovém množství se takový přístup chápe.

Člověk alespoň musí vytáhnout paty častěji z domova, ale zlatý Tábor v hodně ohledech. Jinak se mi MZK hrozně líbí, a až si zvyknu pořádně na zdejší systém, bude určitě mojí nejoblíbenější knihovnou…