Moje zkušenost s koránem

Poměrně nedávno jsem se rozhodl, že si konečně osobně zjistím proč je takový humbuk kolem islámu, a to tak, že si přečtu korán. Abych věděl čím těm lidem ,,vymývají mozek“, že jsou potom schopní těch různých atentátů apod. I když to je úplný extrém. Musím podotknout, že já sám nevím jestli věřím nebo ne. Pokřtěný sice jsem, ale to ještě nic neznamená. Takže moje kritika věci je s velkým nadhledem. Vím, že na wikipedii je informácí dost, ale kniha a vlastní zkušenost je prostě nejlepší.

Koupil jsem si v levných knihách překlad koránu a dal se do čtení. Původně jsem myslel, že korán je stejně dlouhý jako bible (také jsem ještě nečetl), ale on je celkem krátký. Dost jsem si oddychl. V koupené knize je tak první osmina (okolo cca 100) věnována historii okolo vzniku koránu a různým poučkám jak korán číst. Takový ten všeobecný „guláš“. To je podle mě nejzajímavější část knihy. Člověk se dozví, že islám je náboženství, jehož vznik doprovázely potoky krve a spousta mrtvých, a že Muhammad psal a upravoval jednotlivé súry tak, jak v danou chvíli potřeboval a jak vyžadovaly okolnosti. Už tyto pravdy by mě od islámu odradily. Po této části knihy jsou samotné texty koránu. Přiznám se, moc daleko jsem se nedostal. Dokázal jsem přelouskat jen několik súr. Ale všiml jsem si jednoho. Už v několika prvních súrách se píše (ne doslova, ale dá se to z textu tak pochopit, a alespoň já to tak pochopil), že člověk nevěřící je něco podřadného. Nevím jestli se dočtu někam dál, vím že se o to pokusím, ale moc si v tomhle nevěřím.

Vždycky, když se moje okolí dozví, že čtu korán, tak probíhá stejný scénář. Nejdřív výsměch, pak otázky co mě k tomu vede, potom vlastní názor (oni si neuvědomují, že vlastně jejich není, což jim hned dokazuji) a nakonec trapné mlčení (to, když si ti jistí uvědomí svojí „blbost“). Svojí chybu v úsudku si vždycky uvědomí po mých větách. A to těhle: „Já nehodlám kritizovat něco na základě cizích domněnek a názorů. Nejdřív s tím musím mít buď osobní zkušenost, musím znát historii kolem toho a pokud se jedná o knížku, musím si jí sám přečíst.“ Jak málo stačí na diplomatické dokázání nevědomosti a toho, jak sebou nechají lehce manipulovat masmédii.

Koupi koránu rozhodně nelituji, ale po seznámení s jeho historií (byť hodně stručnou) a přečtení několika súr stále islamisty nechápu. Bohužel musím říct, že s názory vnucovanými masmédii souhlasím (ale až po vlastní zkušenosti s koránem) a dávám jim za pravdu. Je to pro svět špátné náboženství, které zamrzlo v dobách svého vzniku a dál se nevyvíjí. Třeba křesťanství prošlo dobou vzniku, krvavým vynucovacím obdobím a dnes je z něj prakticky mírumilovné náboženství. Od islámu nic takového čekat nemůžeme, na to jsou islamisté moc konzervativní. To je můj názor, vždy byl takový a nepochybuji, že se nezmění.